Особливості утримання африканських їжаків у домашніх умовах

Особливості утримання африканських їжаків у домашніх умовах - Ветеринар

Останніми роками стало дуже популярно утримувати вдома декоративних африканських їжаків, які не живуть у природі. Власне завдяки цьому їх не можна відпускати на вільний вигул. Таку породу їжаків було отримано шляхом селекції кількох порід, завдяки чому ссавці виявилися надто витривалими і водночас адаптованими для життя у квартирі або власному будинку.

Особливості утримання африканських їжаків у домашніх умовах - Ветеринар

Далі більш детально розглянемо опис подібних звірків, дізнаємося все про їхню тривалість життя й утримання, а ще ознайомимося з особливостями догляду за ними та правилами годування.

Опис

Карликові африканські їжаки були виведені штучним селекційним шляхом конкретно для утримання людиною. Виглядають такі їжаки вельми мило, вони абсолютно безпечні, вагою можуть досягати приблизно 500 г, а за довжиною — близько 20 см. Відрізняються між собою здебільшого за забарвленням. Голки на відміну від лісових видів у них м’якші, що, безумовно, величезний плюс.

Карликові їжаки дуже доброзичливі, швидко звикають до проживання в сім’ї. Вони не впадають у сплячку, не мають неприємного різкого запаху і не турбують власних власників уночі, оскільки їхній життєвий спосіб повністю відрізняється від диких особин подібного виду.

Звірят необов’язково тримати парою, адже і по одному вони почуваються дуже добре, важливо тут — оточити вихованця турботою.

Будемо детально розглядати їх різновиди за забарвленням.

 • Карликові сірі особини мають чорні очі та носик, на пузі та лапках у них можуть бути плями темного забарвлення. Голки м’які, темно-сірого або коричневого кольору, як правило, на спині та в ділянці вух у них перехідне забарвлення від сірого до чорного.
 • У коричневих особин дуже світлі голки, очі темні, можуть мати неяскраву окантовку, носик має шоколадне забарвлення. Покрови шкіри рожево-ніжного кольору з сірим підтоном.
 • У карликових їжаків кольору “шоколад” голки яскраво вираженого коричневого кольору, очі чорні, а носик ніжно-коричневий. Такі особини мають дуже гарний і милий вигляд. На черевці та лапах у такого різновиду іноді є відмінні темні цятки.
 • Є також і різновид “шампань”, колір голок таких особин зазвичай сіро-коричневий або світло-бежевий, ніс рожевий, очі можуть мати рубіновий колір.
 • Також ще бувають їжаки із забарвленням “кориця” які мають молочно-бежеві голки.
 • Під час вибору собі домашнього улюбленця рекомендуємо звертати власну увагу на популярне забарвлення “сіль і перець”. Їжаки фактично чорні, але в забарвленні присутні і менш пігментовані голки. Шкіра біля вух і на спині у подібних особин зазвичай темна.

Дуже часто карликові їжаки народжуються альбіносами, іншими словами у них повністю білі голки, ніжно-рожевий ніс і яскраво-виражені червоні очі. А бувають і просто білі їжаки, які не є альбіносами, їхні голки фактично всі знебарвлені.

Звичайно, що заводчики карликових їжаків дуже часто проводять експерименти, завдяки чому виходять оригінальні і навіть унікальні забарвлення.

Життєву тривалість

Перед тим як завести собі нового “сусіда”, досить важливо все про нього дізнатися, включно з тим, скільки ж живуть карликові їжачки. Звичайно, що в природі їжакам доводиться боротися за власне існування, добувати собі їжу і шукати місця на зимівлю, вдома це виключається, завдяки чому життєву тривалість особин, зрозуміло, зростає.

За умови грамотного і постійного догляду африканські їжаки можуть прожити дуже довгий термін, що варіюється від 5 до 7 років, але відомі випадки, коли такі вихованці проживали і десять років.

Основне в утриманні — це правильно годувати улюбленця і забезпечити йому комфортне місце для життя, а ще контролювати його здоров’я, а якщо буде потрібно звертатися до ветлікаря.

Умови для утримання

Щоб зробити життя домашнього африканського їжака комфортним, знадобиться зовсім мінімум зусиль. Розглянемо найбільш принципові моменти в утриманні.

 • Для вихованця необхідно підбирати простору і зручну клітку. Дуже часто господарі роблять її самостійно, але найкраще взяти готовий варіант, у якому не буде занадто загострених прутів. Об них звірятко може поранитися. Тераріум для утримання їжака не зможе підійти, як і звичайна коробка. Підлогу клітки потрібно застеляти рівним покриттям.
 • У ролі підстилки в клітці можна застосовувати тирсу, спеціалізований наповнювач або гранули з паперу. Що стосується тирси, то необхідно купувати варіанти не зі смолистих і дерев хвойної породи, для їжаків вони можуть бути отруйними. Найбільш переважною є березова тирса. Тирсу насипають на 1,5-2 см на підлогу в клітці, якомога рівномірніше. Прибирання в клітці, включно зі зміною підстилки, зазвичай робиться раз на 7 днів, якщо знадобиться — частіше, тим паче, якщо в клітці живе пара особин.
 • Хоч декоративні їжаки і є домашніми, вони, як і вільні особини, завжди повинні мати місце, куди вони можуть сховатися. Під ці цілі в клітці дозволено встановлювати невеликий будиночок для усамітнення їжака, в зоомагазинах експерти радять підбирати той, що реалізується для шиншил, але такий будиночок, загалом то, можна зробити і самостійно.
 • Карликові їжаки такі ж активні, як і домашні хом’яки, тому якщо звірка не пускають вільно бігати квартирою або будинком, найкраще в клітці для нього поставити бігове колесо, діаметр якого має бути приблизно тридцять сантиметрів. Також колесо корисне їжакам і в плані здоров’я: багато домашніх особин схильні до ожиріння.
 • Необхідно пам’ятати і про туалет, він є важливим аксесуаром у житті африканського їжака. Чистити місце туалету необхідно щодня.
 • Поїлка, що встановлюється в клітці, повинна або кріпитися до неї самої, або бути дуже важкою, щоб звір її не перевертав. Воду рекомендується міняти щодня.
 • В якості іграшок для декоративних їжаків чудово підійдуть дзвіночки, дзвіночки і різні м’ячики.
 • Утримувати їжаків рекомендується за температури від 20 до 25 градусів. Перегрів приміщення, а ще його переохолодження призводять до захворювання вихованця. Ба більше, якщо температура буде меншою за 15 градусів, навіть декоративний їжак може впасти в сплячку, хоча йому це не притаманне. Також досить важливо в місці проживання їжака не допускати протягів і дуже часто не відчиняти вікна, тим більше коли погода холодна. Їжаки не особливо люблять сонце, тому не потрібно розташовувати клітку дуже близько до вікна з прямими променями сонця.

Правила годування

Сьогодні карликових домашніх їжаків заведено годувати готовим кормом, але спеціальний корм для їжаків у невеликих містах досить непросто дістати, завдяки цьому деякі у вигляді їжі вибирають преміальний збалансований котячий корм. Головне — уникати в складі наявності крохмалю, різних барвників і добавок для смаку. Під час вибору корму найкраще заздалегідь отримати консультацію фахівця.

Дізнаємося більш детально про можливий раціон домашніх їжаків і про допустимі продукти, які можна давати звірку.

Їжакам, крім готового корму, також можна і необхідно давати інші продукти.

 • Відварене нежирне м’ясо . Переважно індичку, курку і яловичину. Перед подачею м’ясо рекомендується нарізати на дрібні шматочки.
 • Сирі або варені яйця курки, також можна перепелині. Не потрібно давати більше 1-2 яєць протягом тижня.
 • Відварене філе морської або річкової риби. Якщо вариться риба з кістками, то перед подачею її необхідно гарненько очистити.
 • Овочі . Можна давати свіжу або відварену моркву, а ще спаржу, огірки та броколі.
 • Фрукти та ягоди. Найкраще маленькими часточками давати яблука, груші, банани та дині. Необхідно уникати екзотики і не давати ті фрукти та ягоди, які невідомі. Так, наприклад, їжак може отруїтися цитрусовими, які йому протипоказані. Фрукти можна замінити дитячим пюре, проте в його складі не повинно бути крохмалевмісних компонентів.
 • Їжаки в природі — реальні хижаки, але й домашні іноді не проти поласувати кониками та черв’яками, яких можна дуже легко придбати в зоомагазині.

Також розглянемо заборонені продукти, які можуть шкодити організму вихованця.

 • Будь-які продукти з молока. Всупереч популярній думці, що їжаки люблять молоко, воно ними майже не засвоюється, призводячи до різних захворювань. З харчування рекомендується прибрати будь-які молочні та кисломолочні продукти.
 • Ананаси, авокадо, апельсини, мандарини і лимони, а ще будь-які екзотичні фрукти і ягоди на кшталт лічі.
 • Сухофрукти, родзинки, виноград, горіхи і насіння. Такі продукти зазвичай провокують задуху домашнього їжака.
 • Солодощі, включно з цукерками і шоколадом. Їжаки, як і інші тварини, схильні до розвитку цукрового діабету, завдяки цьому такі частування найкраще прибрати.
 • Сіль, спеції, приправи і вся продукція з ними повністю заборонені декоративним їжакам, як і будь-яким диким. Також заборонені цибуля, часник і будь-який фастфуд.

Доглядати за домашнім їжаком дуже легко. До заходів для догляду входять вибір правильного раціону харчування, купання і контроль виникнення паразитів. Також домашніх їжаків можна дресирувати, що допоможе дуже добре організовувати їхнє дозвілля.

Африканських домашніх їжаків не тільки можна мити, а й необхідно це робити, деякі звірята дуже люблять таку процедуру, тим паче якщо до неї вони привчені з дитячих часів, проте багато хто ставиться до неї вкрай погано. Миють їжаків не більше 2-х разів протягом місяця, коли надворі холодно якомога рідше, оскільки голки сохнуть досить довго, а в цей час звір може застудитися. Купають їжаків у тазу, наливаючи в нього приблизно п’ять літрів води, температура води не має бути понад 35 градусів. Голки можна чистити за допомогою спеціального шампуню і нежорсткої зубної щітки.

Досить важливо під час купання уникати проникнення води на мордочку. Після купання їжака рекомендується укутати в рушник, просохнути він має самостійно.

Африканських домашніх їжаків зазвичай обробляють від найрізноманітніших зовнішніх і внутрішніх паразитів, але їм не роблять якихось щеплень, оскільки сьогодні ще не існує спеціальних вакцин для декоративних їжаків.

Миски після їжі рекомендується постійно мити . Для цього найкраще застосовувати просте мило. Якщо тварина проявляє ознаки захворювання, то не потрібно займатися самолікуванням, слід відразу звернутися до ветеринарного лікаря.

Трохи про розведення

Розведенням африканських їжаків зазвичай займаються професіонали, оскільки це найвідповідальніший крок для тих, у кого ще немає досвіду. Статевозрілими декоративні їжаки вважаються вже в 6 тижнів, необхідно знати, що необхідно уникати родинних в’язок мінімум на три покоління, в іншому випадку їжачата можуть народитися хворими.

Дуже молодих самців не рекомендується в’язати з дорослими самками, оскільки їжачки найімовірніше почнуть кусатися через недосвідченість їхніх кавалерів.

Зазвичай в’язка відбувається близько тижня, довше пару тримати разом небажано. Самців їжаків можна в’язати кожні два тижні, а ось самок — не більше ніж 2 рази на рік.

Вагітність у самок триває близько 36 днів, у період вагітності їжачиха може вимагати більше їжі, також вона стає більш повільною. У перший день після пологів самку з малюками необхідно відсаджувати в окрему клітку, до їжачків найкраще не підходити. Якщо їжачиха відчує чужий запах, вона може кинути малюків. Перші 14 днів малюків годує мати, а після 2-х місяців вони стають повністю самостійними.

Всі подробиці про розведення і догляд за африканськими їжаками дивіться в наступному відео.

Позначки:, , , , , ,
close