Пентаграма: що собою являє символ і чи такий він страшний, як про нього говорять

Езотерика

robertss 26.09.2023 Article

Що таке пентаграма? Пентаграмою називають правильний багатокутник у вигляді п’ятикутної зірки. Він утворений п’ятьма лініями, що перетинаються, з’єднаними на вершинах. Пентаграму нерідко вписують у коло.

Що означає символ п’ятикутна зірка в колі? У такій інтерпретації пентаграма стає центральним символом мікрокосму, відображенням божественного духу й одним із головних священних образів у багатьох релігіях. Вона символізує людину з витягнутим тілом і руками та ногами («Вітрувіанська людина» Леонардо да Вінчі), цілісну особистість і життя на планеті. Саме коло позначає бога (богиню) і вважається знаком влади сили духу над іншими стихіями буття.

Що означає пентаграма? У перекладі з давньогрецької вона означає ‘п’ять ліній’. Це символ єдності п’яти першоелементів — землі, води, вогню, повітря та ефіру — зірок на небі і людини на землі. Астролог Келлі Сертіс пов’язує пентаграму з Венерою, траєкторією її руху.

Інші назви пентаграми:

  • Пентагерон.
  • Зірка чаклунів, зірка трьох волхвів, зірка Логра.
  • Пентакль — одна з мастей молодших арканів у картах Таро. Стівен Різ, історик, який спеціалізується на символах і міфології, вважає, що пентакль істотно відрізняється від пентаграми.

Цей символ можна накреслити десятьма способами. Його використовують як у прямому, так і в перевернутому вигляді. Перші зображення пентаграми знайдено близько 3500 років до н. е. на руїнах найдавнішого міста-держави шумерів і вавилонян у Південному Межиріччі. Припускають, що так вони зображували п’ять планет зоряного неба — Венеру, Юпітер, Марс, Сатурн і Меркурій. Пізніше пентаграми були виявлені на єгипетських статуях і печатках Олександра Македонського.

Знак пов’язували з ім’ям грецької Кори (Персефони), покровительки рослинного і підземного світу. Цигани називали його зіркою знань, а піфагорійські містики — пентальфою. Сам же Піфагор називав її математичною досконалістю і золотим перетином.

Єгиптяни нарекли пентаграму маткою матері Землі, а кельти поєднували з образом богині підземного світу. Вавилоняни вважали, що пентаграма — охоронний амулет і символ богині Іштар. Християни та юдеї називали її ранами Христа і першою з семи печаток бога, що приховує одне з семи його імен. У тамплієрів, масонів і послідовників кабали пентаграма священна. У гностиків пентаграма — символ інтелектуальної всемогутності. Вона є на талісмані Костянтина Великого.

Коли пентаграма стала частиною повсякденності? Merriam-Webster, видавець довідників і лексичних словників, вказує, що пентаграма почала активно застосовуватися 1825 року.

Чи небезпечний цей символ

Ті, хто не знає суті стародавнього знака, бояться використовувати пентаграму. Із чим пов’язаний цей шлейф негативу?

Причини осквернення символу

Завдяки впливу кінематографа і молодіжних субкультур пентаграма набула не піднесено-духовного, а зловісного містичного значення. Початок цьому поклав французький окультист Еліфас Леві, який написав книжку «Вчення і ритуал вищої магії» (1854-1856). Він пов’язав пентаграму із символікою диявола.

Пізніше цю тенденцію підхопив англійський окультист Алістер Кроулі, а також засновник і верховний жрець «Церкви Сатани» Антон Лавей. Деякі маніяки-вбивці, наприклад Річард Рамірес, залишали цей знак у місцях своїх злочинів. Культурологиня Тетяна Бабаєва зазначає, що сучасні готи і послідовники релігії вікка також використовують як пряму, так і перевернуту пентаграму.

Існує два види використання пентаграми:

  1. Огороджувальний, захисний символ — для захисту людей від негативного впливу злих духів.
  2. Закличний знак — для запрошення у світ живих потойбічних сутностей.

Темна пентаграма нерідко зображується у вигляді перевернутої п’ятикутної зірки в колі із зображенням цапиної голови. Такий варіант називають печаткою Бафомета. У такому вигляді вона являє собою досить зловісний і негативний символ.

Приклади використання пентаграми

Незважаючи на необґрунтований панічний страх перед цим символом, його активно використовують у повсякденному житті. Пентаграма є на доларовій купюрі, зображена на території Національної алеї у Вашингтоні, на надгробках. На почесній медалі та прапорі Америки також є п’ятикутна зірка.

У 2013 році сервіс Google Планета Земля виявив на території Казахстану гігантську пентаграму, вписану в коло діаметром близько 366 м. Цей знак розташований у Денисовському районі Костанайської області, за 20 км від Лисаківська, в районі Верхньотобольського водосховища. Видання LiveScience назвало його лисаківською пентаграмою.

Є кілька версій її походження і значення:

  • Місце, де розташована брама пекла.
  • Язичницький символ, він безпечний.
  • Місце розташування піонерського табору, алеї якого прокладені у вигляді п’ятикутної зірки. Вони оточені щільно посадженими деревами.

Остання з версій видається найбільш реалістичною. У Бішкеку (Киргизія) також є парк з алеями у вигляді пентаграми.

Спочатку пентаграма мала позитивний сенс і слугувала оберегом. Згодом її взяли на озброєння представники темних культів і надали негативного значення. Якщо для вас пентаграма — оберіг, сміливо використовуйте її у вигляді кулона або підвіски.

Пентаграма рівною мірою пов’язана з християнським містицизмом, магією, алхімією і сатанізмом. Дізнавшись історію її походження і різноманітність значень, виберіть те, що ближче вам.

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.

You may also like

Ярослав: значення імен, характер і доля його володаря

Бурштин: магічні властивості, цікаві факти про камінь

Січень: знак зодіаку на початку та наприкінці місяця

Ера Водолія: що на нас чекає і скільки триватиме нова епоха

Енергетичний вампір: як розпізнати і захиститися від його впливу

Емілія: значення імені, характер і доля

Позначки:, , , , , , , , , , , , ,
close