Як скласти довіреність: зразок і правила оформлення

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

Класичним варіантом видачі довіреності вважається звернення до нотаріуса. У такій ситуації нотаріус з використанням власних шаблонів складе текст документа. Однак за посвідчення довіреності стягується мито, а приватними нотаріусами — додаткова плата.

У низці випадків для належного представництва немає потреби посвідчувати довіреність нотаріально, достатньо простої письмової форми. Згідно з п. 2 ст. 167 Цивільного кодексу РК, обов’язковість нотаріальної форми висувається тільки до довіреностей на управління майном або на вчинення правочину, який підлягає нотаріальному посвідченню. Згідно з п. 6 ст. 167 Цивільного кодексу РК, свої довіреності в простій письмовій формі можуть видавати юридичні особи за підписом керівника і печаткою.

Як пише видання Dogovor24.kz, громадяни можуть просто написати довіреність на аркуші А4 і скріпити підписом. Це дозволено тільки в тому разі, якщо повноваження за довіреністю не містять зазначених у п. 2 ст. 167 Цивільного кодексу РК обмежень (управління майном, вчинення нотаріальних угод). Якщо тільки одне з безлічі повноважень підпадає під вимоги п. 2 ст. 167 Цивільного кодексу РК, то проста письмова форма не допускається.

Як грамотно написати довіреність? Якщо не маєте знань у галузі юриспруденції та не впевнені в собі, зверніться до професійного юриста або адвоката. Якщо готові написати текст простої письмової довіреності самостійно, включіть до неї такі дані:

  1. Назва документа.
  2. Місце складання.
  3. Дані довірителя (особи, яку представляють).
  4. Дані повіреного (представника).
  5. Вичерпний опис повноважень повіреного.
  6. Дата і строк дії.
  7. Підпис.
  8. Печатка (якщо довіреність видає юридична особа).

Найважливіша складова довіреності — це суть повноважень повіреного, якими наділяє його довіритель. Згідно зі ст. 163 Цивільного кодексу РК, повірений (представник) вчиняє юридично значущі дії від імені та в інтересах довірителя (того, кого представляють). Відповідно, всі права та обов’язки, які випливають з правочинів або інших юридично значущих дій, набуваються саме довірителем.

Важливо також враховувати строк видачі довіреності. Чинне законодавство Казахстану не передбачає можливості видачі довіреності без обмеження строку. Згідно з п. 1 ст. 168 Цивільного кодексу РК, довіреність не може бути видана на строк, що перевищує 3 роки. Якщо в довіреності зазначено триваліший період, то її строк все одно буде обмежений трьома роками з моменту видачі.

У зв’язку з цим найважливішим пунктом довіреності буде дата видачі. У разі її відсутності неможливо встановити, чи дійсна довіреність. Тому, як свідчить п. 2 ст. 168 Цивільного кодексу РК, довіреність без зазначеної дати видачі вважається нікчемною. Це тягне за собою недійсність документа.

Відсутність зазначення строку дії в довіреності не тягне за собою її недійсність. Якщо такий строк до тексту довіреності не внесено, за замовчуванням він становить один рік з дня видачі.

У довіреності необхідно зазначити можливість передоручення. За наявності такої можливості повірений на підставі ст. 169 Цивільного кодексу РК має право передоручити частину або всі повноваження за довіреністю третій особі. Якщо суть повноважень не передбачає передоручення, слід прямо про це зазначити в тексті документа.

Іноді виникає необхідність складання довіреності двома мовами. Особливо часто це трапляється, якщо довіритель або повірений перебувають за кордоном. Щоб текст довіреності трактувався однаково, слід вказати, яка мова превалює.

Приклад довіреності

Повноваження за довіреністю мають бути максимально точними і не допускати подвійного трактування. Рекомендується описувати обмеження для повіреного: що він не може робити в інтересах довірителя. Якщо довіреність стосується конкретної угоди з відомим предметом, то можна описати важливі деталі угоди, за які не може виходити повірений.

Довіреність

Місто Астана

«18» серпня 2023 року

Я, Алієв Арман Айсултанович, громадянин Республіки Казахстан, ІПН 930726399999, 26 липня 1993 р.н., уродженець м. Алмати, Республіка Казахстан, проживаю в м. Астана, вул. Перша, 1

Сулейманову Аміру Омаровичу, громадянину Республіки Казахстан, адвокату, ІІН 950515399999, 15 травня 1995 р. н., уродженцю м. Сарань, Республіка Казахстан, який проживає в м. Астана, вул. Перша, 2

бути моїм представником і вести від мого імені та в моїх інтересах цивільні справи в судах усіх інстанцій, арбітражі, представляти мої інтереси в правоохоронних, адміністративних та інших державних органах; користуватися правами, наданими законом представнику, позивачеві, відповідачеві, третій особі, стягувачеві, боржнику, належними довірителеві, із правом подавати відзив на позов; подавати заяви; заявляти відвід; вести допит свідків; ознайомлюватись із матеріалами справи, робити виписки з них і знімати копії; подавати докази і

Повірений має право вчиняти будь-які інші процесуальні дії, передбачені законодавством Республіки Казахстан про цивільне судочинство, необхідні для належного захисту прав та інтересів довіреного, крім:

підписання позову, передання справи до арбітражу, суду Міжнародного фінансового центру «Астана», укладення мирової угоди, угоди про врегулювання спору (конфлікту) в порядку медіації або угоди про врегулювання спору в порядку партисипативної процедури, повної або часткової відмови від позову або визнання позову, збільшення або зменшення предмета позовних вимог, зміни предмета або підстави позову, оскарження судового акта в апеляційному, касаційному порядках, подачі заяви про перегляд судового акта у зв’язку зі знов відкритими обставинами.

Довіреність видана строком на три роки без права передоручення.

Хоча законодавство Казахстану допускає просту письмову форму, нотаріально засвідчена довіреність надійніша. Під час посвідчення довіреності нотаріус встановлює особу довірителя, що унеможливить сумніви в дійсності документа надалі.

Правильно оформлена довіреність дасть змогу належно оформити повноваження представництва. Найважливіше чітко описати коло прав та обов’язків представника. Довіритель буде впевнений, що повірений не вийде за межі повноважень, а повірений зможе без проблем представляти інтереси довірителя.

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.

You may also like

Как правильно использовать пушер

Фільми, від яких не можна відірватися: кіноподорож

Лучшие топ 20 турецких сериалов — по мнению зрителей

Ранкова медитація: переваги та правила

Феншуй квартири: правила та рекомендації

Аюрведа для чайників. 5 правил, які подовжують життя та зміцнюють здоров’я

Позначки:, , , , , ,
close