Вологий і сухий корм: яким краще годувати кішку?

Вологий і сухий корм: яким краще годувати кішку? - Ветеринар

Про правильне годування домашніх кішок вже довгий час точаться суперечки, єдиної думки не дійшли ні заводчики, ні ветеринари. Що краще для вихованців — натуральна їжа, сухий або вологий корм? Чи можна поєднувати вологі та сухі склади, корми яких виробників потрібно підбирати для власних улюблених тварин?

Вологий і сухий корм: яким краще годувати кішку? - Ветеринар

Відповіді на ці запитання ви зможете знайти в нашій статті.

Порівняння складу

Готові магазинні корми для кішок стають дуже і дуже популярними серед заводчиків і причин цьому кілька.

 • Корм не потрібно готувати — від господаря вимагається винятково насипати його в блюдце в зазначеному обсязі, це дуже зручно і суттєво економить час.
 • Якісні корми мають збалансований склад — у ньому містяться в потрібних дозах білки, вуглеводи, жири, плюс до цього, вони збагачені вітамінами, мікроелементами і незамінними амінокислотами.
 • Безсумнівно, кращого за справжній корм ще нічого не придумано, але це не є секретом, що для того, щоб скласти збалансований справжній раціон харчування, тим паче для породистих кішок, які вирізняються надзвичайною вибагливістю в харчуванні, потрібно великої кількості сил, а ще коштів і часу. Готові корми повністю вирішують подібну проблему.
 • Ще одна явна перевага — зручність їх зберігання, натуральні продукти досить швидко починають псуватися, а магазинні склади можна придбати відразу у великих кількостях.

Усі різновиди сухих і вологих кормів випускають у різних варіантах.

 • Економ — найдоступніший, широко розрекламований тип кормів, але водночас найбільш даремний і навіть небезпечний. Продукт роблять із відходів м’ясопереробної промисловості — копит, кісток, жирів і шкіри, а основу складають соя і бобові.

Жодних вітамінів, мінералів, пробіотиків і амінокислот тут немає, по суті, це просто наповнювач шлунка, що створює тимчасове відчуття ситості. Нічого хорошого від такого годування ваш пухнастик не отримає.

 • Преміум і супер-преміум — це суміші, які роблять зі справжнього м’яса. Склад продукту збалансований і містить всі необхідні для підтримки активності та здоров’я вихованця вітамінно-мінеральні добавки. Це дуже дорогі корми, придбати їх можливо тільки в спеціальних магазинах, проте вони, в основному, повністю задовольняють всі потреби тварини в білках, вуглеводах і жирах.
 • Холістики — це дуже дорогі корми, склад яких максимально наближений до натуральних. За основу беруться натуральне м’ясо, зелень і овочі, які вирощують без застосування гормонів і антибіотиків, до складу продукту не включають консервантів і різних підсилювачів смаку. Такі продукти можна вибрати виключно під замовлення.
 • Оздоровчі — це харчування для котів, які мають ті чи інші складнощі зі здоров’ям. Пам’ятайте, що подібні суміші не можна давати тваринам для попередження, від подібної “турботи” тварина, навпаки, тільки захворіє.

Залежно від консистенції, корми поділяють на мокрі та сухі.

 • Сухі являють собою пресовані гранули, вміст води в них мінімальний. У міру потрапляння в органи травлення вони починають вбирати в себе рідину, тому під час годування тварини такими продуктами досить важливо ретельно стежити, щоб вихованець отримував достатню кількість води.
 • Напіввологі корми — це шматочки продукту в желеподібній підливі. Продукт має обмежені терміни зберігання після відкриття упаковки. До напіввологих кормів ще можна віднести паштети: по суті, це такі самі продукти, тільки більш подрібнені. Такий продукт оптимальний для маленьких кошенят і дорослих котів із хворими яснами і зубами. Для здорових вихованців таке годування неактуальне, зуби котів можуть залишатися здоровими лише на випадок, коли вони ними користуються.
 • Окрема категорія кормів — це ласощі, до них можна віднести висушене м’ясо і гризальні палички. Такі продукти не застосовують як головний корм, виключно як схвалення.

Мінуси і плюси кормів

Правильної відповіді на питання про те, яким кормом краще годувати тварин — вологим або сухим, немає, все залежить виключно від уподобань смаку тварини. Кожен з продуктів має як свої плюси, так і мінуси.

Сухий

Переваги:

 • стоматологічне здоров’я — ветеринари відзначають, що вживання сухого корму сприяє зісковзуванню каменю на зубах і зубного нальоту, продукт не містить води, тому вихованець отримує її зовні, що також добре допомагає очищенню зубів;
 • сухі корми є набагато економічнішими: однієї упаковки вистачає на тривалий час, тому продукт довго не псується і часто реалізовується у великих пакетах, тож можна придбати корм гуртом одразу на кілька місяців вперед;
 • сухі корми стануть хорошою можливістю закріпити м’язи щелепи — продукт повністю задовольняє всі жувальні інстинкти котів і кішок.

Настав час поговорити про мінуси.

 • Сухі корми містять дуже високі концентрації вуглеводів. Представники сімейства котячих — це м’ясоїдні тварини, їжа, яку вони добувають у природі, не містить зерен злаків, які у великих кількостях присутні в сухих кормах (їх додають як джерело вуглеводів). Зазвичай частка злаків у сумішах становить 30-50%, це буде причиною цукрового діабету у тварини.
 • Якщо кішка значний час утримувалася на вологому або натуральному харчуванні, то її система травлення звикла до засвоєння високобілкової їжі та перетравлювати сухі корми стане досить трудомісткою процедурою.

Вологий

Плюси:

 • вологі суміші вважаються ідеальним джерелом протеїнів і жирів у формі, яка відповідає фізіологічним особливостям тварин, годування такою їжею не викликає запорів у вихованців;
 • на 70% вологі корми складаються з води, тому тваринам не потрібно багате допоювання;
 • дослідження показали, що коти під час вживання вологих продуктів менше їдять, тому застосування подібних кормів дає можливість захистити улюбленця від переїдання — тварини швидко можуть досягати почуття ситості, яке зберігається на кілька годин;
 • смачний смак і запах — зазвичай вихованцям дуже подобаються аромат і текстура мокрого корму.

Мінуси:

 • вологі корми коштують набагато дорожче сухих;
 • вологі корми мають обмежений термін зберігання, тому зазвичай їх упаковують у маленькі баночки або пакетики;
 • вживання подібних складів часто стає причиною виникнення поганого запаху з рота, в деяких випадках у тварин з’являються зубний наліт і камінь, які дуже часто стають основою захворювань ясен.

Чи можна змішувати?

Згідно з порадами виробників, дозволяється перемішування сухого і желеподібного кормів, але лише на випадок, коли обидва продукти належать до однієї марки. Також виробники не радять поєднувати готові магазинні продукти зі справжньою їжею, все ж таки багато заводчиків іноді все ж таки вводять у меню власного улюбленця м’ясо або інші протеїнові інгредієнти.

Насправді немає нічого небезпечного в тому, щоб змішувати більше десяти видів кормів, однак при цьому важливо дотримуватися деяких правил. По-перше, продукти не потрібно комбінувати в рамках одного годування. У такому разі можливі три проблеми:

 • видається важким складати меню так, щоб воно було збалансованим;
 • під час перемішування кормів важко простежити надходження відповідного об’єму води в організм тварини: якщо кішка поїла вологий корм відразу ж після сухого, то вона може зовсім відмовитися пити воду, так потрібну їй.
 • сухі та вологі продукти в організмі вихованця перетравлюються з різною швидкістю, що може призвести до серйозних харчових розладів у тварини.

Отже, якщо ви маєте намір поєднувати два цих типи кормів, то прийоми їжі мають бути розділені за часом, наприклад, сухий корм вранці і вологий — ввечері.

Друге, дуже обережно слід поєднувати готові корми зі справжньою їжею. Якщо ви твердо маєте намір поєднувати готові корми з натуральними продуктами, то це можливі лише протеїнові компоненти — м’ясо, субпродукти прекрасної якості або риба. Догодовування улюбленців злаками, кисломолочкою, овочами та фруктами не дозволяється, все що необхідно вони отримують з готового кормового складу.

Як визначити якість?

Багато заводчиків купуються на рекламу і вибирають для власних вихованців продукти, які за фактом виявляються не тільки не корисними, проте навіть небезпечними для тварин. Під час вибору оптимального харчування для власного домашнього улюбленця не варто вірити рекламі та зображенню на упаковці — напевно, ви зможете побачити зображення ситої здорової кішки. Одне, що насправді має привернути вашу увагу — це інформація про склад компонентів.

Склад має бути повністю “прозорим” — всі інгредієнти мають там прописуватися з повною вказівкою типу продукту, наприклад, корм повинен містити яловичину/телятину/курятину, а не “м’ясопродукти” — таке формулювання досить розпливчасте і може мати на увазі перемелені сухожилля, кістки, шкури та жири, а зовсім не високобілкові компоненти, які так необхідні вихованцям.

Уважно подивіться на концентрації продуктів. Якщо на упаковці зазначено, що продукт містить 4% м’яса, значить, на 100 г корму припадає лише 4 г м’яса, необхідно прекрасно розуміти, що жодній тварині не вистачить такої кількості білка на один прийом їжі.

Звертаємо на ту увагу, що склад на упаковці зазвичай вказується за зменшенням масової частки, і тут погані виробники часто йдуть на певні хитрощі. Наприклад, вони включають дуже багато зернових добавок, однак при цьому в мінімальних концентраціях. Таким чином, вони всі вказуються наприкінці переліку продуктів і з першого погляду їхній вміст невеликий, але якщо підсумувати загальний вміст елементів, то можна буде помітити, що їхнє дозування значно перевищує рекомендоване.

Пам’ятайте, що чим вищий термін зберігання корму, тим більша ймовірність присутності в ньому консервантів та інших добавок із синтетики.

Ще один відповідальний момент — цілісність упаковки. Не потрібно купувати сухі корми на вагу. А річ у тім, що вологий корм у розкритому вигляді може зберігатися тільки кілька годин, а сухий протягом кількох місяців окислюється і стає абсолютно некорисним для тварини, здебільшого й шкідливим. Крім того, дуже часто таким чином продавці збувають несвіжий товар, змішуючи його з гранулами зі щойно відкритого пакета. Пам’ятайте, що реалізація кормів на вагу має виконуватися виключно з герметично закритих контейнерів, а ніяк не з пакетів.

Позначки:, , , , , , ,
close