Перська кішка

Перська кішка - Ветеринар

Перські кішки — незвичайні та красиві представники сімейства котячих. Вони мають добрий характер, різноманітні типи забарвлення шерсті та вважаються однією з найбільш упізнаваних порід кішок у світі.

Походження

Перші нотатки про кішок з довгою шерстю відносяться до XVI століття.

Перська кішка - Ветеринар

Італійський мандрівник П’єтро Делла Вале вперше привіз їх до Італії 1521 року. Через десятиліття, завдяки досліднику і туристу Ніколаю Клоду Фабрі де Пайрезе, кішки прибули до Франції.

Згідно з іншою версією, довгошерстих кішок привезли в країни Європи учасники Хрестових походів, які були в захваті від їхнього ефектного хутра. Їх доставили з Персії (території сучасного Ірану) приблизно в тринадцятому столітті.

Французький натураліст де Буффон у власній книжці “Історії природи” каже, що вони походять з Агори і, тому, мають назву ангорських кішок. Їх також називали китайськими, індійськими та російськими. В Англії була прийнята назва французьких кішок, що, можливо, пов’язано з тим, що цих тварин було привезено в Англію з Франції.

Спочатку вважали, що перси походять із довгошерстих кішок із Близького Сходу. Але останні дослідження свідчать, що предки породи походять із Росії. Генетичні дослідження показали їхній зв’язок з російськими довгошерстими кішками і в підсумку підтвердили відсутність зв’язку з азіатською лінією.

Ці тварини почали виникати в аристократичних салонах, стаючи символом престижу і вишуканості. Але їхній зовнішній вигляд істотно виділявся від сьогоднішнього стандарту. У них був пухнастий хвіст, кругла голова з великими очима і звичайні носи. Щоправда, вони змогли зберегти власне хутро, таким чином зберігши лінії справжньої породи. Перські кішки мають довгу та насичену шерсть, яка охолоджує їх у спекотні дні та гріє на холоді.

У 1871 і 1880 роках ці красені з’явилися на перших виставках кішок у столиці Англії. Перший клуб любителів перських кішок був створений 1900 року в Англії. Ці кішки стали все більш поширеними.

Характерний вигляд голови, сплощена морда і великі круглі очі приваблювали все більше і більше поціновувачів. Чудова довга шерсть і дуже помірний характер, безумовно, були і залишаються плюсом цієї породи.

Сталося моментальне поширення цього виду. З’являлося все більше клубів, що з’єднують любителів перських кішок. Шляхом усвідомленого розведення, заснованого на правильному доборі пар, був отриманий ідеал перської кішки.

Зросла і кількість нових кольорів і комбінацій хутра. Сьогодні ми можемо насолоджуватися широким розмаїттям забарвлень серед усіх порід кішок, але жоден вид не йде в порівняння з персами в цьому відношенні.

Крім цікавого зовнішнього вигляду, перські кішки мають унікальний характер. Вони ніжні, врівноважені та показують оригінальний інтелект.

Цікаво, що назву “перська кішка” було дано їм уже на початку 20 століття. Раніше застосовували термін “ангорські кішки”. З того часу стандарт породи змінювався неодноразово. По закінченню певного часу дуже багато уваги приділяли круглому лобі, плоскій морді та рясному м’якому хутру.

Зі зростанням популярності кішок кількість ферм з їх розведення помітно збільшувалася. Деякі заводчики збільшували різноманітність підвидів породи, не беручи до уваги несприятливий вплив селекції на здоров’я кішок. Розвиток подібних особливостей, як втягнутий ніс і сльозоточивість очей, став причиною збільшення поширення респіраторних інфекцій та інших хвороб у тварин.

Опис

Існують деякі особливості цієї породи:

 • ідеальна будова тіла;
 • кругла, дуже висока голова;
 • короткий і широкий ніс;
 • округлий лоб, виступаючі щоки та міцне підборіддя;
 • великі круглі очі;
 • невеликі, злегка округлі, далеко розташовані одне від одного вуха, сильно вкриті шерстю;
 • коротка і масивна шия;
 • щільне, довге і шовковисте на дотик хутро;
 • короткі, але міцні ноги з великими округлими лапами (з пучками шерсті між кігтями);
 • короткий і пухнастий хвіст.

За словами заводчиків, будова тіла перської кішки повинна відповідати конкретним вимогам. Наприклад, вузький корпус не допускається у цієї породи.

За характером коти мають бути мирними, іноді сонливими та дещо лінивими. Однак ця м’якість поведінки сприятливо позначається на контакті з дітьми, ще ці кішки не будуть псувати меблі та квартирний інтер’єр (це може трапитися лише з кошенятами).

Перські кішки дуже люблять мир і комфорт і не завжди шукають спілкування з людьми. Часом вони сидять у якомусь кутку будинку до того часу, поки їм це не набридне. Хоча вони люблять, щоб їх балували, а ще сидіти на колінах і муркотіти. Але для того, щоб показати, що правлять вони, навіть після подібних пестощів перси можуть прикидатися байдужими і повністю ігнорувати власників.

Вони швидко прив’язуються до власного господаря. Невеликі перські кошенята життєрадісні та швидко освоюють нові звички (наприклад, точать кігті тільки у власному відведеному місці). Їм також подобаються звичайні іграшки і, що цікаво, — вони люблять дивитися в дзеркало. З самого початку варто також привчити їх до частого (бажано повсякденного) розчісування.

Стандарт породи

Сьогоднішній стандарт перської кішки, якого дотримуються фактично всі заводчики, визначає загальні пропорції та фенотип. Головними ознаками цієї породи є ідеальна будова тіла, кругла голова і довге хутро. Це важливіше, ніж підкреслення індивідуальних особливостей породи.

Статура перської кішки — від великої до середньої. Вона зобов’язана бути присадкуватою і мати короткі сильні кінцівки, що не створює враження незграбності. Усі частини тіла ідеально розвинені. При оцінці розміру тіла завжди беруться до уваги фенотипічні ознаки.

Фахівці розрізняють близько 150 різновидів кольорів їхньої шерсті. І під кожне забарвлення може бути власний колір очей. Колір райдужної оболонки залежить від забарвлення кішки і може змінюватися від помаранчевого до мідного, горіхового, темно-зеленого, смарагдового або блакитного.

Вага самців сягає до семи кілограмів, кішок — до шести кілограмів. Висота в холці — 25-38 см. Перські кішки можуть досягати зрілості у віці 2 років. Тривалість їхнього життя — 11-13 років. Однак деякі особини можуть прожити 15 і навіть 20 років.

Особливо властиве не тільки хутро персів, а й їхня морда. Широка голова з округлими вухами і досить короткий широкий ніс не дадуть можливості переплутати персів з будь-якою іншою породою. Місток носа може закінчуватися між очима (так званий “Стоп”).

Характер

Характер перських кішок мирний. Іноді їх звинувачують у лінощах і в тому, що вони вічно мляві. Можливо, завдяки їхній м’якості вони поводяться досить добре з дітьми, і, зрозуміло, не можуть становити загрози для них. Маючи таких кішок вдома, ми також можемо не боятися за стан нашого інтер’єру, крім короткого періоду дитинства. Зазвичай вони не б’ють вази та інші декоративні речі (чого не скажеш про інших кішок).

Крім того, перси люблять, коли їх пестять і віддають перевагу розкоші, комфорту й умиротворенню. Ось чому, коли кошеняті стає нудно в компанії, воно ховається в найменшому куточку квартири або лягає в шкіряному кріслі і не думає рухатися, поки не вважатиме це за необхідне.

Ці кішки також можуть грати з іншими тваринами і дітками. Вони не люблять бігати і скакати. Якщо навіть є сад і багато вільного місця для активного відпочинку, вони вважають за краще підбирати компактне крісло вдома. Ці кішки чудово підійдуть для утримання у квартирі.

Перси абсолютно неконфліктні та надзвичайно розумні кішки. Гостей вдома приймають і без проблем. Вони також легко підлаштовуються до мінливих умов і швидко засвоюють нові правила будинку.

Незважаючи на помірний характер, природа хижака все ще відбивається в їхніх звичках. Перси повинні мати можливість лазити, гратися і ховатися в закутках будинку. Це дуже важливо в разі, коли кішки утримуються у квартирі. У належних умовах вони можуть залишатися в хорошій фізичній і розумовій формі до кінця життя.

Їм слід також місце для дряпання. Кішки повинні точити кігті, щоб врятувати їх від мертвого шару. Тому, вони також позначають територію за допомогою запашних залоз, розміщених на кінчиках їхніх лап, поширюючи невидимий для нас запах. Без стовпа для подряпин навіть найбільш довготерпляча кішка зацікавиться меблями. Це також платформа для лазіння і спостереження, тому вона приваблює кожну кішку.

Зазвичай вони дуже товариські і цінують контакт з людьми (хоча не завжди це показують) і швидко прив’язуються до господаря. Якщо ви готові прийняти кішку, єдині мрії якої — спати, їсти і перебувати у всіх на виду, — це ваш варіант.

Кошенята персів цікаві, грайливі та швидко вчаться. Вони можуть годинами безвідривно дивитися в дзеркало. Однак варто присвятити цей період життя кішки укоріненню хороших звичок, як-от відточування кігтів тільки у власне відведених місцях і щоденне розчісування.

Активні люди, які іноді куди-небудь виїжджають і планують взяти з собою кішку, повинні розуміти, що перси зазвичай непогано переносять перевезення автомобільним транспортом, якщо почнуть виконувати власні перші поїздки ще будучи кошенятами. Для щастя в дорозі їм достатньо лише свого житла у вигляді клітки зі зручним ліжечком у середині. Не перегодовуйте кішку перед виїздом, щоб її не вирвало в дорозі.

Потрібно пам’ятати, що перси не люблять самотності, вони дуже раді всім пестощам та іграм як з дітьми, так і з дорослими. Цікаво, що ці кішки абсолютно позбавлені агресії, не кусючі і не дряпаються під час гри.

Кольори

Ця порода має понад 350 різновидів фарбування. Вони можуть бути однотонні, двоколірні, триколірні, димчасті або сріблясті.

Одноколірні особини можуть бути чорними, білими, червоними, синіми, а ще коричневими (шоколадними), сірими (бузковими) або кремовими. Альтернативні варіанти — 2-ух- і триколірні особини. Вони також популярні. Зазвичай у таких кішок основна частина волосся забарвлена, а ділянка біля кореня волосини завжди залишається дуже білою. Буває і навпаки — основна частина волосся біла, і тільки кінці пофарбовані.

Найпопулярнішими вважаються чорні або червоні особини, а ще їхні найменш барвисті кольори — синій, кремовий, шоколадний, коричневий, жовтувато-коричневий і сірий.

“Плюшеві” руді перські персидські кішки є однією з дуже популярних порід . Цікавим є той момент, що їхня назва перською означає “іранські кішки”.

Кішки кольору шиншили мають однорідну білу шерсть із тонким чорним відливом. Таке забарвлення обумовлює сріблястий блиск. У них смарагдово-зелені очі з вираженою чорною облямівкою. Ця порода була власне виведена заради особливого забарвлення. Вперше її було представлено в Кришталевому палаці Лондона 1894 року.

У них широка голова з маленькими, широко розставленими вухами і плоским обличчям. Їхні очі великі, круглі та красивого кольору. Хвіст короткий і пухнастий. Шкура довга, розкішна, з товстим, але м’яким підшерстям.

Блакитні кольори шерсті персів найкрасивіші за природного освітлення. Чорні мають глянцеві відтінки, які красиво блищать. Бліді молочні та кремові кольори часто комбінують із червоними відтінками. Шоколадні та бузкові, отримані в результаті змішування перської та гімалайської порід, кішки рідко зустрічаються.

Сріблясте і золотисте забарвлення частіше належать персам кольору шиншил.

Таббі — екстраверти перської породи. Вони можуть бути трьох типів: традиційний, скумбрія і смугастий таббі. Плямистий таббі може показувати традиційне забарвлення або візерунок з добавкою червоних плям. Традиційний таббі визначається за міткою “бичаче око” на бічній частині тіла, а малюнок скумбрії вирізняється неширокою лінією, що знаходиться навколо тулуба. Контрастні плями можуть бути такими ж яскравими, як у дикої кішки в джунглях.

Часто іменовані “цікавими”, таббі є товариськими кішками. Особливе забарвлення на морді дає їм пікантну привабливість. Визнані кольори: сріблястий, синій зі сріблястим, червоний, коричневий, блакитний і кремовий. У червоному і кремовому немає смугастих візерунків.

Димчасті перси вважаються одними з найяскравіших зразків фарбування кішок. Існує 6 ключових кольорів їхньої шерсті: чорний, синій, кремовий, камея (червоний), димчастий черепаховий і синьо-кремовий. У спокої димчасте забарвлення тварини здається цілісним. У русі “шубка” кішки ніби розкривається і показує проблиски відтінку білого.

У димчастих черепахових підвидів є чорна мантія з чітко окресленими плямами, утвореними рудими кінцями волосся.

Перс екстремал — теж дуже затребуваний вид. Перші його екземпляри були виведені в 30-ті роки минулого століття. Характерні тим, що на плоскій мордочці є короткий кирпатий ніс. Завдяки цьому перенісся знаходиться на рівні очей або вище.

Але основне — те, що вони вважаються володарями пишної “шубки”, що має добре розвинене, насичене і щільне підшерстя. Ці особини мають довгу, шовковисту шерсть, здебільшого рудого і бежевого кольорів.

Гімалайські кішки — один із найпоширеніших видів персів. Гімалайський тип кішок має такі кольори: шоколадний, чорний, бузковий, синій, червоний, кремовий черепаховий, синьо-кремовий, шоколадний черепаховий, бузковий кремовий, морський тюлень, блакитна рись, червона рись, кремова рись, черепахова рись, синьо-кремова рись, шоколадна рись, бузкова рись, шоколадна рись, шоколадна рись, шоколадна черепахова рись, шоколадна рись і лілово-кремова рись.

Гімалайці були виведені шляхом змішування персів і сіамських порід, щоб з’єднати сіамський точковий з перським типом забарвлення. Після багатьох років схрещування гімалайський підвид був затверджений. У всіх представників цього виду мають бути глибокі яскраво-блакитні очі.

Поради щодо вибору кошеняти

Ціна перських кошенят залежить здебільшого від репутації заводчика і родоводу їхніх батьків. Остерігайтеся брати кошенят за дуже низькою ціною, адже в цьому варіанті легко можна натрапити на шахраїв, які видають просту кішку за персидську.

Визначення породи будь-якої кішки може бути складним через безліч їхніх варіантів. Перси досить різні як за своїм виглядом, так і за поведінкою. Знання того, як виглядає перське кошеня і як воно має поводитися, може полегшити пошук вашого нового улюбленця.

Потрібно визначити мордочку кішки. У перських особин вони круглі з пухкими щоками. Ніс ніби “зрізаний” і тому не дуже видно. Їхні очі, здебільшого, великі, виразні і можуть фарбувати в синій, бурштиновий або суміш таких 2-ух кольорів. Вуха мають бути дуже маленькими й округлими.

Подивіться на довжину і текстуру шерсті. Перси зазвичай мають довге хутро з шовковистою текстурою. Необхідно перевірити колір “шубки”. Більшість людей уявляють тільки білу кішку, коли думають про персів. Але насправді ці тварини бувають різних кольорів.

Вивчіть малюнок шерстки. Заводчики, які розводять персів для виставок, поділили дуже на сьогоднішній день популярні варіанти на 7 категорій (інакше кажучи дивізії), щоб легше було визначити, який тип перса ви купуєте:

 • суцільного фарбування;
 • сріблясті;
 • димчасті;
 • затінені;
 • таббі — мають три типи забарвлення;
 • черепахові;
 • гімалайські.

Подивіться на хвіст. Перські кішки зазвичай носять його під кут нижче спини. Необхідно перевірити форму тулуба. Перські красунчики мають чітко коротку, кремезну форму тіла. Вони, здебільшого, дещо складніші, ніж звичайні кішки, хоча їхній тулуб досить компактний. Перси зазвичай бувають від середнього до великого розміру. Плечі в них широкі. Шия коротка і товста.

Шукайте грайливу, але слухняну особину. Хоча кожна кішка унікальна, перси загалом, в основному, мають помірний характер. Вони по-своєму грайливі, але здебільшого стримані. Персів часто лякає або дратує великий шум чи погана поведінка дітей.

Перські кішки не гучноголосі. Вони можуть вітати людей тихим “мяу”, але не будуть нявкати або кричати, якщо вони засмучені. Коли перська кішка подає голос, то він, в основному, скромний і мелодійний.

Як і багато чистокровних кішок, перси схильні до конкретних хвороб. Тому під час вибору кошеняти бажано перевірити його у ветеринара або запитати медичний сертифікат у заводчика.

Знамениті заводчики зазвичай продають кошенят у віці від 12 до 16 тижнів. Кошенята, продані до 12-тижневого віку, можуть бути не щеплені, їм буде не легко пристосуватися до нового дому. Ретельно шукайте будь-які ознаки хвороби у тварини. А ще помічайте можливі показники антисанітарних умов, у яких кошенята могли утримуватися.

Чим краще годувати?

Кішкам необхідно багато білка, тому м’ясо має бути основним компонентом у їхньому раціоні. Волога їжа краща не тільки через кращий склад компонентів, а й через більший рівень рідини в ній. Персів через їхнє походження можна назвати “пустельними” кішками. Тому їм не доводиться постійно наливати воду в мисочку. Вони п’ють мало від природи, але отримують значну частину рідини з їжі.

Кожна кішка має різні переваги смаку і найрізноманітніші потреби в харчуванні. Все таки кішки є м’ясоїдними тваринами і повинні отримувати близько 40 конкретних харчових компонентів. Пропорції таких речовин варіюються залежно від віку, стилю життя і здоров’я кішки. Не дивує, що енергійне кошеня все більше потребує поживних речовин у власному раціоні, ніж менш активна доросла кішка.

Перські кішки не вимагають особливого меню. Вони точно віддають перевагу сирому м’ясу — здебільшого м’ясу птиці. Але їм також можуть сподобатися рибні страви. Тільки ніколи не давайте їм свинину — вона не тільки жирна, а й може містити вірус Ауєскі, що викликає сказ.

Дієту перса можна змінити сухим кормом. Він не тільки втамовує голод, а й працює як зубна щітка і прибирає камінь на зубах. Перським кішкам також можна іноді давати продукти з молока — сир, йогурт, кашу на молоці. Винятком вважається незбиране молоко — воно містить дуже багато лактози, що може спричинити діарею і, відтак, зневоднення.

Зазвичай кішок годують 2 рази на день. Зазвичай вони їдять добре навіть при зміні графіка. Будуть моменти, коли ваше кошеня не захоче їсти просто завдяки тому, що не голодне. Але молоді кошенята люблять їсти! Тому якщо вони пропустять ранкову та вечірню трапезу, вам слід отримати консультацію з ветеринаром.

Дуже якісні консерви для кошенят повинні мати великий вміст жиру. У міру дорослішання вміст жиру в них має зменшуватися, в той час як вміст білка і клітковини збільшуватися. Сире м’ясо відмінної якості можна придбати в більшості зоомагазинів.

Гарне харчування містить суміш м’язів, органів, кісток і добавок до їжі для забезпечення правильного балансу мікроелементів.

Можна застосовувати суміш із трьох сухих кормів — одну для гарного функціонування кишечника, іншу — з великим вмістом клітковини для росту здорової шерсті та третю — для смаку.

Не перегодовуйте вихованця, навіть у тому випадку, якщо кошеня хоче більшого. Звички виробляються в молодості й на все життя. Відповідною вважається доза 30 грамів на 0,5 кг маси тіла в початковий рік, що зменшується до 22-25 г після досягнення року. Це приблизно 150-170 г на день для кішки вагою 3 кг.

Кілька варіантів корму для персів.

 • “NomNomNow” — найкращий консервований вологий корм для перських котів. Основні інгредієнти: грудка курки, стегна, печінка, спаржа, морква, шпинат.
 • Корм “Wellness Complete” здебільшого складається з м’яса і багатий легкозасвоюваним білком. Не містить зернових елементів, картоплі, кукурудзи, сої, пшениці, штучних добавок, гормонів росту та стероїдів.
 • “Hill’s Science Diet” — цей продукт чудово підходить для тих випадків, коли ваша перська кішка вступає в доросле життя. Допомагає наростити масу тіла і необхідний для системи травлення.
 • “Purina Fancy Feast” — комбінування домашньої птиці та яловичини.
 • “Wysong Optimal Vitality” — сухий корм для дорослих котів
 • “Pros” — містить пробіотики для здорового травлення. Виконаний без наповнювачів і зерна. Не містить алергенів.

В принципі, перси можуть їсти курку, індичку, рибу і дари моря. Для вашої перської кішки немає необхідності створювати особливе меню з котячої їжі. Вони вважають за краще насолоджуватися всілякими уподобаннями. Крім того, персам необхідно більше давати вологої їжі. Причина цього полягає в тому, що перські кішки схильні до полікістозу нирок. Тому багато ветеринарів рекомендують, щоб їхня дієта містила приблизно 80% вологої їжі.

Перські кішки виділяються дуже плоскою формою рота. Тому їм складніше їсти, особливо з нешироких і глибоких мисок. Давати їжу їм бажано в широкому посуді.

Чудова довга шерсть перських кішок вимагає конкретного догляду. Господар кішки повинен пам’ятати про необхідність таких процедур:

 • систематичні ванни;
 • щоденне розчісування;
 • правильна дієта.

Без правильного догляду хутро перської кішки буде сплутуватися в грудочки. Іноді клубки навіть неможливо розчесати. У цьому випадку тільки один вихід — це стрижка вихованця. Але не потрібно турбуватися, підстрижене хутро швидко відростає. Зрозуміло, ситуацій такого роду необхідно уникати.

Щоб прибрати сплутування шерсті, перса потрібно постійно прочісувати, в середньому 2 або 3 рази протягом тижня (краще щодня). Кішку необхідно починати розчісувати з молодого віку, щоб тварина звикла до цієї процедури. Ви теж повинні купати вихованця. Рекомендується робити це, як мінімум, 1 раз протягом місяця. Дуже і дуже важливо ретельно висушувати кішку після кожної ванни.

У кішок можуть з’явитися проблеми через утворення каменю на зубах, що потім може призвести до різних неприємностей. Тому розумно доглядати за котячими зубами і регулярно їх чистити. Дуже важливим вважається також гігієна вух.

Крім догляду за хутром, слід уважно стежити за очима тварини. За допомогою ватних дисків слід чистити куточки очей, щоб при сльозотечі (що буває дуже часто) не було почервоніння склер тварини. Щоб це зробити потрібно буде придбати спеціалізовані лосьйони для очей.

Область навколо заднього проходу і під хвостом чутлива до забруднення каловими масами. Тому дивіться, щоб вони були чисті та не мали плям або неприємних грудочок. Ці частини тіла також необхідно іноді чистити.

Неодмінно потрібно купити відповідні засоби для ванної — шампуні, які допомагають розплутати шерсть, кондиціонери та хорошу щітку. У зоомагазинах ви зможете знайти багато гребінців, проте для персів чудовими будуть щітки з натуральними щетинками та дерев’яною ручкою. Ви також можете спробувати вироби з металу. Остерігайтеся пластикових гребінців. Вони згинаються під таким важким хутром і додатково електрифікують його.

для того щоб ваша кішка могла похвалитися красивою і блискучою шерстю, вам також буде потрібна машинка для зачіски, яка дасть можливість вам справлятися із заплутаними клубками.

Незважаючи на часте розчісування, перські кішки ковтають занадто велику кількість волосся під час линьки. На допомогу приходять відлущувальні пасти або котяча трава, які природним чином підтримують процес виділення проковтнутих волосків, запобігаючи проблемам із травленням. Як і всіх кішок, персів необхідно постійно прищеплювати та глистогонити.

Розмноження

Розведення перських кішок може бути прибутковою справою. Перси відомі власними довгими шикарними шубками, хорошим характером і короткими носами. Парування перських кішок починається з пошуку відповідних партнерів для розмноження.

Якщо ви хочете звести самку і самця, що належать вам, переконайтеся, що вони не між собою пов’язані родинними узами. Інакше потім у кошенят можуть з’явитися проблеми на вродженому рівні.

Дозвольте перським кішкам спаровуватися природним шляхом. Зводьте самця з самкою 1 раз на день протягом кількох діб.

Найкращим часом для в’язки вважається вік 1-1,5 року. Не відбирайте дуже великих самців, оскільки якщо кошенята підуть у тата, самці складно доведеться під час пологів (якщо тільки сама самка не буде великою). Зводити пару потрібно з іншого дня від початку тічки. До спарювання переконайтеся, що тварини щеплені і не мають складнощів зі здоров’ям.

Для цілковитого відновлення кішки після пологів знадобиться мінімум 1 рік. Тому в’язку можна робити лише один або 2 рази протягом року.

Необхідно перевірити животик самки через 20 днів після злучки. Ви маєте відчути невеликі кульки всередині матки. Її соски будуть опухлими. Вона народить приблизно через 60 днів після зачаття. Підготуйте для цього безпечне відокремлене місце.

Будьте поруч із кішкою, коли вона почне народжувати, щоб допомогти, якщо щось піде не так. Щойно кошенята народяться, вашим завданням буде задокументувати новонароджених, як чистокровних і переконатися, що вони перевірені на відсутність глистів. Тримайте інших тварин, що живуть вдома, подалі від матері та її кошенят.

Стерилізація і кастрація

Стерилізація і кастрація є одними з дуже популярних і безпечних хірургічних втручань у персів. Все більше господарів кішок вирішують піддати власного улюбленця цьому не тільки через турботу про його здоров’я, а й для позбавлення від непотрібних кошенят. Кішки вважаються досить плідними тваринами і можуть народжувати близько десятка кошенят протягом року. Вагітність може наступати кілька разів на рік.

Стерилізація — це процедура, що проводиться у кішок, яка включає видалення яєчників і матки. Вона проходить під загальним наркозом. Кастрація виконується у самців і полягає у видаленні яєчок. Ця процедура також проходить під загальним наркозом. Результатом лікування вважається повне і незворотне безпліддя до самої смерті тварини.

Прекрасний час для стерилізації — від 6 до 12 місяців. Кастрація і стерилізація не змінюють характер тварини, а навіть зменшують агресію у певних особин.

Кастрація зазвичай проходить у віці близько 6-7 місяців. Кастрація самця потрібна особинам, що живуть у будинку. Дозрілий кіт буде позначати територію, іншими словами він мочитиметься на меблі та в різні кути квартири. Це його природа, і це не може бути усунуто ніяким ще одним варіантом, крім як кастрацією.

Не потрібно затягувати з операцією дуже довго, оскільки пізніше цей інстинкт стане звичкою. Сеча зрілого некастрованого кота має дуже поганий запах, який важко видалити. Тому фактично всі господарі домашніх котів обирають кастрацію.

Перевага у виконанні стерилізації та кастрації в молодому віці полягає в тому, що з’являється менше складнощів, пов’язаних із післяопераційним загоєнням рани, і тварини швидше відновлюються після того, як проведено операцію.

Сама операція триває менше години. Після закінчення цього часу можна забрати кішку з клініки, але залишити краще її в кабінеті до пробудження від наркозу. Тоді ветеринар зможе контролювати стан пацієнта. Кішка після анестезії має бути злегка обігріта, тим паче коли вона ще без свідомості, щоб не допустити тепловтрати. Добре було б накрити її ковдрою.

Одразу після того, як проведено операцію, тварина отримає антибіотики та знеболювальні. Кішки відновлюються трохи довше, ніж самці, оскільки стерилізація пов’язана з більш глибоким хірургічним втручанням.

Кастровані самці менше беруть участь у бійках, що здатні призвести до травм. Також вони менш схильні до відходу на довгі відстані від дому в пошуку партнерки.

Хвороби

За умови гарного догляду та харчування перські кішки майже не хворіють. Однак у них все таки можуть бути складнощі зі здоров’ям.

У перських кішок можуть бути виявлені:

 • катаракта;
 • глухота (особливо часто можна зустріти у блакитнооких персів);
 • крипторхізм;
 • дерматит лицьової складочки;
 • перикардіальна грижа;
 • полікістоз нирок;
 • прогресуюча атрофія сітківки;
 • системний вовчак;
 • гіпертрофічна кардіоміопатія;
 • гінгівіт;
 • секвестрація рогівки;
 • дисплазія тазостегнового суглоба.

Дуже часті захворювання, характерні для цієї породи, — полікістоз нирок, а ще прогресуюча атрофія сітківки або астигматизм, що здатні призвести до повної втрати зору. Перси можуть також страждати від гіпертрофічної кардіоміопатії. На превеликий жаль, усі перераховані захворювання є спадковими, що доводить важливість правильно продуманої селекції.

Необхідно іноді відвідувати фахівця, щоб регулярно стежити за здоров’ям кішки. Професійні заводчики дбають про перші та постійні дослідження власних кішок та їхніх нащадків, щоб у разі спадкового захворювання вони могли прибрати хвору особину від участі в розведенні.

Дослідження спадкових хвороб здебільшого зачіпають хвороби нирок. Симптоми можна помітити тільки в набагато пізньому віці, що означає, що ген може бути переданий потомству до того, як хвороба буде діагностована. На щастя, дослідження за допомогою ультразвуку дає можливість визначати можливе захворювання у віці кошеняти від 10 тижнів. Завдяки цьому заводчик може вчасно дізнатися про захворювання кішки, прибрати тварину з розплідника і не допустити передачу хвороби наступному поколінню.

Засобом діагностики гіпертрофічної кардіоміопатії вважається УЗД серця. Кардіоміопатія вважається летальним захворюванням, однак за ранньої діагностики можна вжити відповідних заходів, щоб пом’якшити хворобливі симптоми і завдяки цьому забезпечити довге життя кішки.

Популярні імена

Коли новий чотирилапий вихованець прибуває додому, напрошується питання, яке ім’я він має носити. Вибір його часто вважається проблемою.

Безумовно, кличка має бути добре продумана. Зрештою, наш вихованець буде її носити все життя. Перш за все, воно має бути відносно коротким і дуже легко запам’ятовуватися. Звичайне ім’я швидше відкладеться в пам’яті улюбленця і він буде добре реагувати на нього. Крім того, ім’я має радувати і нас самих. Класно, якщо кличка відобразить персональний характер або зовнішній вигляд пухнастого друга.

Мабуть, у кожного з нас є улюблене ім’я, яке буде ідеально відповідати кішці. Але, якщо вам нічого не спадає на думку, ви можете підібрати з представлених варіантів нижче:

 • для котів — Фігаро, Хантер, Герос, Джинджер, Кашмір, Логан, Оріон, Барон, Бостон, Брістоль або Імпас;
 • для кішок — Кармен, Джильда, Моллі, Кіра, Анабель.

Смішні імена:

 • для котів: Жарт, Фукс, Вівторок, П’ятниця, Піксель, Крендель;
 • для кішок: Кола, Магія, Субота або Привид.

Імена для чорного кота/кішки: Бетмен, Звір, Бонд, Чорниця, Брюнет, Шторм, Черниш, Вишня, Метелик, Диявол, Шахтар, Графіт, Чорниця, Ожина, Люцифер, Темрява, Ніч, Onyx, Пантера, Перець, Пепсі, Пірат, Смородина, Пума, Шаман, Чорнило, Вугілля.

Імена для білого вихованця: Абажур, Казка, Сніговик, Білий, Хмара, Алмаз, Доміно, Привид, Ельза, Кефір, Ікло, Конвалія, Мереживо, Кристал, Місяць, Леді, Майонез, Паста, Борошно. Мигдаль, Молоко, Вівця, Перо, Пелюстка, Пролісок, Солодкий, Сонце, Сова, Білосніжка, Венера, Фея, Зубик, Зима.

Про цікаві факти про перських кішок дивіться далі.

Країна походження Стародавня Персія (Великий Іран) Рік зародження породи 1933 Якою фелінологічною організацією визнана? FIFe, WCF

Весь вигляд тіло велике і середньої величини, приземкувате, на невисоких і стійких лапах Розмір великий Вага, кг досягає 7 Шерсть довга, до 12 см, насичена, тонка і шовковиста за структурою Довжина шерсті довгошерста Особливості шерсті м’яка Забарвлення Існує близько 100 різновидів таких котів за забарвленням Малюнок колор-пойнт Літера М на лобі так Морда (фільтр) плеската Розмір вух невеликі Форма вух округлий кінчик Пензлика на вухах немає Очі великі Хвіст (фільтр) середній Лапи короткі Пухнастий хвіст так

Загальний опис: кішки цієї породи доволі норовливі та вперті, водночас вони доволі врівноважені та не схильні до активної агресії Лагідність не лагідна Доброзичливість не дуже доброзичлива Дружелюбність не дуже доброзичлива Активність спокійна Грайливість грайлива Ледачість так

Підходить для житлової площі так Підійде для дітей так Складність догляду потребує достатньо уваги і турботи Догляд за шерстю потребує щоденного розчісування Здоров’я є складнощі зі здоров’ям

Позначки:, ,
close