Кардіоміопатія у собак

Проблеми в роботі серця погано позначаються на загальному стані організму тварини. В результаті порушень циркуляції крові по організму, тканини і клітини недоотримують необхідного для розвитку і функціонування кисню.

Окрема група патологій м’язи серця, називається кардіоміопатіями. Характерною ознакою хвороб вважається дистрофічні зміни прямо в серці.

Причини розвитку кардіоміопатії

Дистрофічні зміни в серцевому м’язі розрізняють за характером змін. У ветеринарній практиці у домашніх собак часто діагностують кілька видів кардіоміопатій-дилатаційну і гіпертрофічну. Обов’язково потрібно згадати, що гіпертрофічна кардіоміопатія діагностується частіше у собак, ніж дилатаційна.

Гіпертрофічна кардіоміопатія (ГКМП), вимальовується зміною в серцевому м’язі у вигляді потовщення стінок міокарда. Може бути локальним або ж генералізованим. На тлі цього, порожнину шлуночків серця зменшується. Якщо ж стінки міокарда стають тонкими, а порожнини шлуночків серця розширюються з втратою скорочувальної функції, говорять про дилатаційної кардіоміопатії (ДКМП).

Крім перерахованих вище дистрофічних змін міокарда, зустрічаються рестрективная кардіоміопатія і аритмогенная дисплазія правого шлуночка. Є також ряд змін в серцевому м’язі, що відносяться до некласифікованих. З’являються складні трансформації, які не можна віднести ні до однієї з груп кардіоміопатій.

Дистрофічна зміна м’язи серця дилатаційного типу відрізняються порушенням важливої функції міокарда-насосної. Супроводжується патологія застійними явищами постійного типу на тлі недостатності серця. З назви кардіоміопатії випливає, що камери серця розтягуються і розширюються (від лат. dilatatio).

Трансформація міокарда локалізується в області лівого шлуночка, а з появою патологічного процесу, захоплюються і інші частини серця. В ході розвитку кардіоміопатії дилатаційного типу стінки шлуночків серця стають тонкими в результаті дистрофічних змін м’язових волокон. Порушення систоли і загального скорочення міокарда порушується.

Цей тип патології простежується у деяких порід собак-переважно великих і величезних. Також наголошується, що КМП дилатаційного типу знаходиться частіше у псів, ніж у самок. Вирішальних факторів, що провокують розвиток дилатаційної кардіоміопатії, не виявлено досі. Відзначається, що провокуючим аргументом може послужити гостра нестача подібних речовин в організмі як таурин і карнітин.

Дуже часто ДКМП розвивається як ускладнення на тлі розвитку інших хвороб серця. Спровокувати дистрофічні зміни може запалення м’язових волокон серця (міокардит) в результаті значних інфекційних процесів в організмі. Певні породи собак, наприклад доберман, дог, боксер, мають генетичну схильність до розвитку дилатаційної кардіоміопатії на вродженому рівні у зв’язку з мутацією.

У ветеринарії виділяють наступні причини розвитку дистрофічних трансформацій в серці:

 • важкі форми розвитку хвороб серця (ішемічна хвороба);
 • патології ендокринної системи (наприклад, захворювання щитовидки-гіпертеріоз або підшлункової залози-цукровий діабет);
 • зміни у функціонуванні клапанного апарату м’язи серця;
 • серйозні інфекційні ураження внутрішніх систем організму, іноді які не мають взаємозв’язку з міокардом;
 • довгий і неконтрольований прийом деяких медичних препаратів, що володіють токсичним впливом.

У більшості випадків, головну причину розвитку кардіоміопатії виявити не виходить, тому патологію відносять до ідіопатичною.

Симптоми і діагностика захворювання

Небезпека будь-яких порушень в роботі м’язи серця полягає в прихованому перебігу на ранній стадії. Прояви дистрофічних змін з’являються в запущених випадках, коли без значних втручань з боку ветлікаря обійтися не можна.

Симптоми кардіоміопатій з’являються на пізніх стадіях у зв’язку зі зміною, що провокують бідність міокарда. Механізми адаптації дають збій. Першими симптомами розвитку трансформацій в роботі насоса для перекачування крові по організму, стають проблеми з диханням. У хворої собаки розвивається задишка, дуже часто супроводжується рідкісні і неголосним кашлем. У легеневих структурах з’являються застояні явища, які проявляються характерними хрипами при диханні. Володар тварини не відразу розуміє, що кашель і пригнічений стан спровоковані не застудою, а порушеннями в міокарді.

Через пару тижнів після виникнення перших симптомів – задишка, кашель, пригнічення, хрипи при диханні, розвивається асцит або гідроторакс. Активність вихованця зменшується, собака більше лежить, з’являються ознаки кахексії серцевого типу. Буває, що недостатність серця швидко прогресує, характеризуючись розвитком набряку в легенях, збиттям дихання і сильною слабкістю. Прогноз при розвитку гострої серцевої недостатності обачний, частіше несприятливий. Ускладнення, які супроводжують КМП, в себе включають втрату свідомості, непритомні стани.

Поява відмінних ознак розвитку порушень в роботі організму на тлі кардіоміопатій, вимагає термінового звернення до ветеринарної клініки за допомогою. Ветеринар обов’язково проводить загальний клінічний огляд і збір анамнезу. Потрібно засвоїти, коли почалися зміни, що дасть можливість поставити дуже точний діагноз.

Важливим пунктом діагностики при підозрі на кардіоміопатію, вважається ехокардіографія. Підозрюючи, що основою розвитку дистрофічних змін в серцевому м’язі стали генетичні мутації, проводитися спеціальне тестування. Подібних тварин в подальшому не допускають до розмноження, вибраковуючи.

Крім ехокардіографічного дослідження, проводитися рентгенографія і дослідження за допомогою ультразвуку органів, розташованих в грудній порожнині. Наказують загальний аналіз крові і хімічну панель для оцінки стану занедбаності патологічного процесу у всьому організмі.

Лікування кардіоміопатії у собак

Терапія і прогноз при КМП залежить прямо від тяжкості напрямки і наявності супутніх факторів. При своєчасній діагностиці без важкого протікання патології, успішно проведення медикаментозної терапії. Контроль за патологічними змінами також знаходиться під контролем, якщо процес діагностований на ранній стадії.

При знаходженні дистрофічних змін ветеринар розробляє тактику лікування, переслідуючи головні завдання:

 • стримування розвитку недостатності серця постійного типу;
 • зниження активізації систем нейрогормонального виду;
 • видалення зайвої рідини з організму-призначення системних діуретичних засобів;
 • призначення кардіопротекторів для збільшення скорочувальної функції серця;
 • постійний контроль за ритмом серця для усунення розвитку аритмії;
 • призначення препаратів, що дозволяють зменшити ймовірність розвитку тромбозів.

Небезпечні стану, вимагають проведення хірургічної дії з урахуванням всіх ризиків.

Проводять своєчасне втручання з метою установки спеціалізованих гнучких каркасів, що створюють необхідні умови для нормального скорочення м’язи серця. Активність і функціональність серця, таким чином, збільшується.

Профілактика кардіоміопатій в себе включає дотримання кількох правил. Володар тварини старше 5 років, повинен систематично водити улюбленця на профілактичні діагностичні дослідження в ветеринарну клініку щороку.

Якщо собака має породну схильність до розвитку дистрофічних змін м’язи серця, доведеться проводити ехокардіографію з діагностичною метою двічі на рік.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close