Бронхіт у кішок

Патології респіраторного тракту популярні у ветеринарній медицині серед часто діагностуються у кішок. Одна з лідируючих захворювань респіраторного тракту – бронхіт. Відрізняється процесами запального типу в області слизових оболонок і підслизових тканинних структур бронхів.

Бронхіт часто протікає з ускладненням у вигляді трахеїту. Запалення слизових оболонок тканинних структур бронхіального дерева діагностується у молодих і літніх кішок. Також діагностують у тварин з ослабленою імунною системою.

Причини і симптоми бронхіту у кішок

Вирішальним фактором, що провокує розвиток бронхіту у кішок, вважається велике переохолодження. Розвиваються процеси запального характеру в бронхах і при сильних протягах, а ще якщо тварина живе в сирому приміщенні. Запальні процеси в області респіраторного тракту загострюються восени і взимку, так як вихованці схильні до впливів холоду (дощ або мокрий сніг).

Тварини зі слабкою резистентністю організму погано підлаштовуються до впливу невисоких температур. Доведено, що тварини, які не отримують належного харчування, схильні до розвитку бронхітів частіше, ніж їх родичі. Спровокувати запальні процеси в респіраторному тракті можуть алергени, збудники інфекційних хвороб, пари небезпечних речовин. Бронхіти здатні з’являтися як ускладнення на тлі поразок верхньої частини респіраторного тракту.

У механізмі появи бронхіту грають роль патогени, що впливають тривало на рецептори, розміщені на слизових оболонках бронхіального дерева. В результаті з’являються порушення регуляції нервового і гормонального типу.

У ранніх етапах розвитку патології дрібні судини, розміщені на слизових оболонках, висихають. Судини розширюються, відбувається багате продукування ексудату патологічного характеру. Накопичення великої кількості рідини (слизу), що містить фібринові волокна, клітинні структури епітелію, кров і патогенні мікроорганізми, в подальшому просочується в кровоносне русло, провокуючи отруєння всього організму.

На тлі бронхіту розвивається набряк слизових оболонок, що вистилають бронхи, знижуючи просвіт. Природний процес газообміну і нормального акту дихання порушується.

Симптомами бронхітів у кішки є загальне пригнічення тваринного, втрата апетиту, збільшення показників температури тіла. У запущених випадках протікання захворювання з’являються зміни дихальних рухів, частішає пульс, з’являється задишка і витікання з носових ходів. Характерною ознакою бронхіту вважається сильний, надривний кашель, а видимі слизові оболонки, в результаті нестачі кисню, набувають своєрідний ціанотичний колір. Є кілька типів бронхіту у кішок. Виділяють такі:

 • Хронічний-діагностується переважно у літніх кішок і ослаблених тварин, що має в анамнезі патології судинно-серцевої системи. Хронічний бронхіт розвивається при довгому впливі алергенів і колапсі трахеї. Цей тип патології з’являється на тлі самих різних факторів і відрізняється довгим кашлем, що не проходить самостійно протягом 2 місяців. При відсутності раннього лікування, є ризик розвитку небезпечних складнощів, наприклад як емфізема легенів, ателектаз або спадання легеневих структур (відрізняється відсутністю повітря в альвеолах), розтягнення стінок локального або генералізованого типу – бронхоектазія. На тлі перерахованих вище складнощів, потроху зростає задишка, виділення слизу в бронхах збільшується, тим більше в період осені або зими, коли тварина частіше схильне впливу холоду або мокрого снігу.
 • Бронхіт гострого типу-відрізняється появою спонтанного кашлю, який з’являється при найменших подразненнях. Загострюється бронхіт під час вдихання холодного повітря. На перших кроках розвитку кашель сухого типу, що не тривалий, але через пару днів розвивається хворобливість і сильне відділення ексудату. З носових ходів виділяється ексудат слизового характеру, а в подальшому ставати гнійним. Відзначається збільшення температури тіла на пару градусів, але лише в разі, коли прикріплюється патогенна мікрофлора. Перебіг хвороби може тривати від декількох діб до 2-3 тижнів.
 • Бронхіт алергічного типу-відрізняється різкою зміною стану кішки в гіршу сторону. При зміні клімату або місця знаходження, стан кішки може змінюватися. При алергічному бронхіті у тварини відзначається зміна обсягу грудей і задишка.

Займатися самолікуванням не допускається. При появі відмінних ознак розвитку патологій в області респіраторного тракту потрібно негайно звернутися до ветеринарної клініки за допомогою. На огляді доктор допоможе встановити причину і призначити відповідну терапію, що допомагає швидкому одужанню.

Діагностика та лікування бронхіту у кішок

Постановка точного діагнозу включає обов’язковий збір анамнезу. Доктор повинен враховувати умови утримання вихованця, тип харчування, присутність планових імунізацій, можливість контакту хворої тварини з бездомними родичами, тривалість прояву патології. Також проводитися загальний клінічний огляд і призначаються лабораторні дослідження. Проводити:

 • аналіз крові загального типу;
 • клінічний аналіз сечі;
 • нестандартні дослідження крові на наявність інфекційних патологій;
 • рентгенологічне дослідження-потрібно для візуалізації процесів, що відбуваються в легеневих структурах.

Якщо крім кашлю і задишки у тварини спостерігаються витікання з носових ходів, виділення слизу з області очей, збільшується температура тіла, значить основою запалення стали патогенні мікроорганізми.

Терапія розробляється персонально в залежності від причини, що спровокувала розвиток патології. Основа лікування-ліквідація провокуючого фактора, тим більше якщо має місце алергічний бронхіт. Важливо не допустити вплив на організм газів і аерозолів. Лікування алергічного бронхіту в себе включає призначення протизапальних препаратів і глюкокортикостероїдних лікарських засобів (Преднізолон, дексафорт).

Лікування включає також призначення курсу антибіотиків. Дозування і тривалість курсу визначає лікар. В основному, тривалість лікування може становити від 7 до 14 днів.

Бронхіти інфекційного виду лікують із застосуванням нестандартних імуномодулюючих засобів. Симптоматична терапія в себе включає застосування назальних спреїв, муколітичних препаратів. У ветеринарії призначаються такі медикаментозні засоби як бромгексин, АЦЦ, а при сильному сухому кашлі, застосовуються ліки, що підвищують утворення слизу.

Проти кашлю застосовуються і народні методи, наприклад відвари лікарських засобів – корінь солодки, грудної збір.

Профілактика

Уникнути захворювання можна, роблячи вчасно заходи попередження, таким чином, роблячи більше життєве зручність вихованця. Заходи попередження, що дозволяють не допустити розвиток бронхіту, в себе включають:

 • Уникнення переохолоджень і протягів. Проводячи провітрювання приміщення під час холодів, потрібно попереджати знаходження вихованців посеред морозного повітря. Прекрасним виходом з цієї ситуації буде ізолювати кішку на момент провітрювання.
 • Попереджати знаходження кішки на холодній підлозі. Важливо, щоб у улюбленця була тепла лежанка, що запобігає можливість переохолодження. Можливо, тварині буде потрібно додаткове утеплення у вигляді пледів або теплих підстилок.
 • Підтримка імунної системи кішки на хорошому рівні. При порушенні резистентності організму тварини (невірне годування, вітамінний недолік, постійні стреси) будь-які навіть невеликі зовнішні впливи, провокують розвиток патологічних змін.
 • Уникати впливу алергенів. Якщо вихованець схильний до розвитку реакцій алергії, потрібно ретельно стежити за тим, щоб чужорідні частинки не мали контакту з твариною. Дратівливими факторами можуть бути-сигаретний дим, пил, домашня хімія.

Основним пунктом попередження вважається і проведення всіх потрібних вакцинацій. Також потрібно часте відвідування ветлікаря з метою профогляду щорічно, якщо знадобиться частіше.

Уважне ставлення до здоров’я і загального стану власного вихованця дасть можливість уникнути ряду значних складнощів. Помітивши початкові ознаки патології, не рекомендується займатися самолікуванням. Слід звернутися до ветлікаря за допомогою і подальшими рекомендаціями.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close