4 дій якщо покусала бродяча тварина

ВООЗ щороку фіксує велику кількість смертельних випадків, що настали в результаті інфікування сказом. Це дуже серйозне захворювання, що вражає нервову систему і завершується 100% летальністю без раннього лікування.

Основний шлях передачі інфекції-замість з слиною, тому якщо на вулиці кусає бродяче тварина, потрібно негайно вживати заходів, не чекаючи розвитку симптоматики.

Виявитися причиною зараження можуть не тільки бродячі собаки, хоча відсоток інфікувань становить близько 60%, але і лисиці – 24%, домашні і бродячі кішки – 10% і інші дикі тварини – 6%. Період інкубації може становити від 3 до 10 днів.

Основою захворювання на сказ у людини служить два важливих фактори: звернення до професіонала за допомогою і порушення курсу антирабічної вакцини. Що потрібно робити перш за все, ми розберемо далі.

Дія перша — якнайшвидше звернення до травмпункту

Якщо людину вкусила тварина, особливо бродяче, потрібно відразу ж звертатися в травмпункт. Важливо пояснити ситуацію доктору. Якщо існує можливість, необхідно пред’явити інформацію про здоров’я тварини, що вкусила. Адже часто, на вулиці може вкусити і домашня собака недбайливих власників.

Дія друга-термінова обробка рани

Якщо людину вкусила скажена, бездомна або домашня чужа тварина, про стан здоров’я якої та наявність щеплень не відомо, потрібно негайно провести наступні дії:

 • Вимити місце укусу високою кількістю проточної води з використанням простого мила. У складі такого мила вагомий відсоток лугу, що працює руйнівно на віруси і бактерії. Рекомендується застосовувати теплу воду.
 • Обробити місце укусу марганцовочним розчином, йодом або зеленкою. Застосовувати можна перекис водню або хлоргексидин, однак вони не так ефективні, як попередні перевірені засоби.
 • Обробка місця укусу протимікробної маззю. Може застосовуватися Гентаміцин або Левомеколь.
 • Бинтування рани за допомогою марлевої пов’язки. Доводиться стежити, щоб пов’язка не була занадто тугий.

Далі обов’язково піти до лікаря за подальшими рекомендаціями.

Дія третя-дотримання всіх рекомендацій лікаря

Сказ-надзвичайно небезпечна хвороба, від якої немає лікування. Допомогти може лише оперативне проведення ряду вакцинацій. Не допустити розвиток сказу в організмі, допоможе тільки введення антирабічної вакцини. При важких станах, введення імунізуючої сироватки компонують з введенням антирабічного імуноглобуліну. Чим раніше людина звернутися за допомогою до професіоналів, тим вище шанси на ефективний результат.

Раніше доктора вводили під шкіру в області живота 40 щеплень. У нинішньому світі курс вакцинацій становить набагато менше, так як почала застосовуватися очищена концентрована культуральна вакцина проти сказу.

В основному, для підлітків і дорослих, вводять 1.0 мл вакцини внутрішньом’язово в дельтоподібний м’яз. Дітям вакцинацію проводять в області поверхні із зовнішнього боку стегна. Курс вакцинацій може становити 5 або 6 уколів:

 • перша ін’єкція проводитися в день звернення-нульовий день;
 • друга на 3-й день;
 • третя на 7-й день;
 • четверта на 14-й день;
 • п’ята на 30-й день;
 • шоста на 90-й день.

Потрібно розуміти, що жодна вакцина не дає 100% гарантії захисту від інфекційного захворювання. У випадку з вакциною від сказу, хорошого результату варто чекати в 96-98% випадків і виключно в разі, якщо звернення до лікаря і перша вакцинація були проведені відразу ж – не пізніше 14го дня від моменту укусу. Але в більшості випадків, курс введення імунізуючої сироватки, може бути призначений навіть через 2-3 місяці після контактування людини з підозрілим на сказ тваринам.

Почавши з 14-го дня після початку вакцинації, в організмі починають вироблятися антитіла. Граничного показника вони можуть досягати на 30-40 день. Імунітет становить, як і у випадку з тваринами – 12 місяців.

Незважаючи на наявність досить ефектною вакцини і антирабічних імуноглобулінів, люди від сказу все одно гинуть. І тут справа в неуважності самих постраждалих. Багато хто так і не можуть зважитися звертатися за допомогою або ж відмовляються від вакцинації. Деякі свавільничають і самостійно порушують запропонований лікарем режим або ж припиняють курс планової імунізації.

Дія четверта-дотримання всіх правил після курсу вакцин від сказу

Важливо дотримуватися всіх правил після курсу проведеної вакцинації від сказу, щоб не зменшити ефективність введеної сироватки. Протягом півроку як тільки була виконана остання вакцина, суворо забороняється:

 • фізично перевтомлюватися;
 • приймати спиртні напої-будь-які;
 • перебувати під прямим сонцем або відвідувати сауни і лазні;
 • переохолоджувати організм.

Всі перераховані вище фактори допомагають зменшенню ефективності виробляти організмом необхідні антитіла, підриваючи імунний захист.

Людям, які змушені приймати імунодепресанти або ж кортикостероїдні препарати, потрібно систематично визначати рівень антитіл до сказу. Якщо антитіла відсутні, призначається вторинний курс вакцинації. Не варто лякатися вакцинації від сказу, адже кількість побічних ефектів мінімально (може виникнути легка алергія у вигляді висипки). Протипоказань до введення вакцини немає, так як сказ критичне захворювання.

Заходи, які потрібно робити, щоб не бути покусаним диким тваринам:

 • Зниження агресії тварини-заборонено кричати, скалитися або розмахувати руками перед незнайомою твариною.
 • Перебуваючи в полі зору бродячого тварини, сильно постаратися повільно сховатися від нього.
 • Чи не підкорятися інстинктам. Страх завжди спонукає тварину нападати. Тому бачачи бездомну тварину, не варто боятися і показувати власний страх, хоча зробити цієї часом досить не просто.
 • Не можна чіпати сторонніх собак, навіть в тому випадку, якщо вони невеликого зросту і здаються дуже милими.
 • Не потрібно робити спроби розняти бійку між незнайомими тваринами.
 • Не можна турбувати собаку, будь-яку, навіть декоративної породи, коли вона приймають їжу. А якщо це бездомна тварина – то і поготів.
 • Чи не чіпати самку і не намагатися підібратися до її цуценятам, навіть в тому випадку, якщо ця собака прекрасно знайома і бере їжу з рук.
 • Ніколи не залишайте маленьку дитину без нагляду в компанії з твариною.

Ставши жертвою нападу собаки, не панікуйте. Важливо заспокоїтися, правильно обробити рану і звернутися в що знаходиться поруч травмпункт. Потім важливо дотримуватися всіх порад фахівця, не перериваючи лікування і не застосовуючи самостійно ліки, які порадив знайомий або сусід.

Позначки:, , , , ,
close