Бауиржан Момишули: біографія і творча спадщина

Ім’я цієї знакової для казахського народу особистості, вимовляють з особливою любов’ю і повагою. Бауиржан Момишули, біографія якого насичена цікавими подіями, — учасник Другої світової війни і письменник, який розповів світові про самовідданість і героїзм казахського народу. Яким був шлях народного героя Казахстану і який слід він залишив в історії?

Бауиржан Момишули: біографія

Герой цієї історії з’явився на світ 24 грудня 1910 року в аулі Колбастау. Народився в простій сім’ї, мати померла рано, тому вихованням Бауиржана опікувалися бабуся та батько.

Ця велика людина досягла висот у кар’єрі за часів Другої світової війни, але отриманню заслужених нагород і звань завадив норовливий характер. Тому звання Народного героя і Героя СРСР призначені посмертно.

Момишули Бауиржан закінчив 9 класів і незабаром став працювати вчителем. Уже тоді його лідерські якості гідно оцінили, довіривши місце секретаря виконкому, а пізніше — прокурора району.

Але доля невблаганно вела Баурижана до військової служби. У 1932 році він поповнив лави Червоної Армії, а вже через два роки був звільнений у запас.

Бауиржан Момишули — талановита людина, яка проявила себе в різних сферах. У 1936 році показав, що може бути прекрасним фінансистом, пропрацювавши консультантом у Промисловому банку. Але вже за рік його знову призвали в армію, доручили командувати протитанковим взводом і артилерійським дивізіоном.

У розпал війни, Бауиржан Момишули, цитати якого ви знайдете в статті, допоміг сформувати 316-ту стрілецьку дивізію. У її складі пішов воювати. На полі бою чоловік проявив себе як відмінний стратег і талановитий полководець.

В історію увійшла битва за Москву, де 316-та дивізія під керівництвом Момишули, стійко тримала оборону. Під час повторного наступу ворогів команда Бауиржана не тільки затримала німців на три дні, а й успішно вийшла з оточення. Події тих днів описані в книзі «Волоколамське шосе».

За заслуги Бауиржан Момишули, фото якого є навіть на марках, удостоївся звання гвардії полковник. Крім того, його пам’ять увічнили, назвавши ім’ям героя:

  • вулиці;
  • школи;
  • радгоспи;
  • спортивні комплекси.

Але не тільки військовій службі приділяв увагу Бауиржан Момишули. Сім’я полководця пам’ятає і пишається його заслугами. Чоловік був двічі одружений, у першому шлюбі народився син, який став письменником. Нащадки розповідали про Бауиржана як людину сильну, з винятковою волею, яка на все мала власну думку.

Бауиржан Момишули: книги

Такій харизматичній і досвідченій людині було що сказати наступним поколінням. Військова проза навіяна особистими переживаннями і спогадами Бауиржана Момишули.

Друкуватися почав ще під час служби, а 1955 року повністю занурився в літературну працю. Маючи гострий розум і звичку говорити правду, Бауиржан Момишули писав про сучасників, складав дитячі оповідання, публікував статті. Ось найвідоміші книги письменника:

  • «За нами Москва».

Книга просякнута трагізмом і вірою в силу людини, її світле майбутнє. Тут не знайдете вигаданих подій, усе написане — частина життя Бауиржана або події, що відбувалися з його товаришами по службі. Починається книга з цитати письменника:

«У цих записках я хотів поділитися не тільки досвідом, а й розповісти про власні помилки».

На сторінках відображено неприховану правду життя людини, яка вірить у перемогу.

До цієї книжки увійшли повісті й оповідання народного героя не тільки про воєнні події, а й про своє життя. Правдивість і документальність історій складно переоцінити. Бауиржан Момишули докладно описував дитинство, бабусю і батька. Ось одна з цитат письменника:

«За розповідями батька, я народився взимку тисяча дев’ятсот десятого року, двадцять четвертого грудня за старим стилем. Батько в цей час перебував у місті Ауліє-Ата. У ніч мого народження дідусь в усі кінці послав гінців, зокрема й до батька».

Розповіді дають змогу краще пізнати знаменитого полководця.

  • «Психологія війни».

Збірка промов і виступів Бауиржана Момишули, дає змогу зрозуміти психологію мислення великої людини. На сторінках книги добре розкрито погляди письменника на війну і обстановку в країні. Ось, що писав полководець:

«Війна — приватне і тимчасове, але найкритичніше явище в житті людини. Вона на довгі роки вирішує долю його батьківщини, долю його народу».

Варто прочитати ці рядки, щоб зануритися в історію і краще зрозуміти життя того часу.

Але не тільки книгами відомий Бауиржан Момишули. Фільм про героя «За нами війна», створювався за мотивами його творів. Також про нього знімали документальні фільми, серіали.

Ось такою великою людиною був наш співвітчизник Бауиржан Момишули. Людина сильної волі, непростого характеру і віри у світле майбутнє.

Читайте також : Алія Молдагулова: подвиг

Позначки:, , , , ,
close