Найвищий водоспад у Казахстані та у світі

Тонни води, що падають з гуркотом з величезної висоти, — це завжди видовище, що зачаровує. Найвищий із водоспадів на планеті Анхель досягає кілометрової висоти. Є подібне диво природи і в Казахстані — найвищий водоспад РК Бурхан-Булак.

Бурхан-Булак — найвищий водоспад у Казахстані

Бурхан-Булак — найвищий водоспад у РК з висотою каскадів 168 м, з яких туристам видно трохи більше 110 м.

Як дістатися до Бурхан-Булака

Знаходження водоспаду в Казахстані та близькість до великих міст, наприклад до Алмати, дають змогу відвідати це диво природи без особливих матеріальних витрат.

Бурхан-Булак вигідно відрізняється за доступністю від інших водоспадів світу. Дорога від Алмати до Бурхан-Булака — це близько 400 км.

Крім того, не потрібні великі гроші на супутні витрати:

  • авіаквитки;
  • візи;
  • перміт (спеціальний документ для відвідування гірського району);
  • щеплення;
  • послуги носіїв;
  • закордонні готелі.

Водоспад розташований у горах Семиреченського Алатау. Незважаючи на те що він розташований на висоті близько 2 км над рівнем моря, дістатися до нього можна автомобілем.

Бурхан-Булак розташований у районі міста Текелі Алматинської області, за 130 км від Талдикоргана в Корінській ущелині.

Найкращий час для відвідин — літо, коли активно тане льодовик, водою якого живиться Бурхан-Булак. Тому в цю пору року диво природи найбільш повноводне.

Для подорожі бажано використовувати позашляховик. Особистий автомобіль із низьким кліренсом не підійде. На дорозі багато каміння, перешкод, а частина дороги являє собою непростий гірський серпантин, що спускається в ущелину річки Кори.

Починати шлях найкраще з міста Текелі, запасшись провізією і паливом. Від нього до водоспаду трохи більше 50 км.

Не забудьте взяти з собою плащі-дощовики або парасольки. У самій ущелині підвищена вологість, і протягом дня в будь-який момент може зірватися дощ. Вони стануть у пригоді і біля самого Бурхан-Булака. Якщо підійти до нього досить близько, від бризок і крапель води можна промокнути до нитки за лічені хвилини.

Не завадять і теплі речі, оскільки погода в районі водоспаду може бути прохолодною, особливо вночі. Вода біля підніжжя дуже холодна, оскільки стікає з льодовика. Тому скупатися у водах Бурхан-Булака зможуть тільки найбільш загартовані люди.

Легенди про водоспад

Про походження водоспаду у місцевих існує і красива легенда.

Бурхан — це ім’я молодого чоловіка. За віком йому вже належало вибрати собі наречену. Його мати, як і годиться, наполягала на виборі тихої і лагідної супутниці по життю.

Однак син не послухався матір і віддав перевагу красуні на ім’я Кора. Дівчина вирізнялася норовливим характером і не припала матері до душі.

Бачачи, що Бурхан не збирається відступати від свого вибору, мати заточила його в кам’яній твердині в горах. Але свавільний Бурхан не витримав розлуки з коханою і кинувся в прірву. Тепер вони навіки разом — водоспад Бурхан і річка Кора.

Неподалік водоспаду можна знайти й матір, яка оплакує непослух сина та його вибір — струмок «Сльози матері».

Існує й інша, менш трагічна версія походження назви. Монгольські кочівники використовували слово «Бурхан» при згадці Будди. Водоспад отримав за свою красу назву «джерело Будди».

До речі, на річці Кора, недалеко від місця впадання в Каратал, можна знайти стародавню статую Будди.

Анхель: найвищий водоспад у світі

Найвищий водоспад у світі — Анхель (інша назва Керепакупаї-Меру). Незважаючи на те що він має висоту близько 1 км, широко відомим світові він став менше 100 років тому.

Історія відкриття

Навколо питання про висоту водоспаду досі розгораються суперечки. Деякі джерела вказують висоту 1054 м. National Geographic зазначає скромнішу висоту — 979 м.

Водоспад розташований на території сучасної Венесуели посеред густих тропічних лісів. Незважаючи на свою назву (Angel), жодної «ангельської» легенди, пов’язаної з водоспадом, немає.

Ім’я водоспаду дав його першовідкривач — льотчик Джеймс Крофорд Ейнджел (James Crawford Angel). Через особливості правил читання іспанської мови назву заведено читати саме як Анхель, а не Ейнджел.

У 1933 році льотчик проводив розвідувальні польоти над тропічними лісами в пошуках видимих покладів корисних копалин. Його увагу привернув невідомий раніше світу водоспад і плоска гора Ауян-Тепуї, з якої падала вниз вода.

У 1937 році Ейнджел здійснив зухвалу спробу посадки літака на гору Ауян-Тепуї, проте зазнав невдачі. Під час посадки зламалося шасі, і літак застряг на вершині гори. Ейнджел і члени його експедиції змушені були 11 днів витратити на те, щоб спуститися з гори і дістатися до цивілізації.

Така авантюрна пригода не залишилася непоміченою у світі. ЗМІ широко висвітлювали спробу посадки літака на Ауян-Тепуї та повернення експедиції Ейнджела. Разом із ним увагу отримав і водоспад, названий пізніше на честь льотчика.

Лише через 30 років після події влада Венесуели переправила літак зухвалого льотчика з вершини гори до музею. Згідно із заповітом Джеймса Ейнджела, його прах (помер 1956 року) було розвіяно над водами Анхеля, названого на його честь.

Експедиція Національного географічного співтовариства США 1949 року визначила висоту водоспаду, після чого стало зрозуміло, що він найвищий у світі. З 1994-го Анхель і навколишні його території занесено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Анхель і туризм

Через важкопрохідні тропічні ліси та віддаленість пам’ятки від цивілізації існує тільки два способи дістатися до Анхеля:

  • на човнах або інших суднах по воді;
  • на літаку або вертольоті.

Туристичні компанії надають широкий набір варіантів екскурсій до найвищого водоспаду у світі:

  1. Перший варіант передбачає пересування водними артеріями парку Канайма. В арсеналі туроператорів широкий набір водних транспортних засобів, аж до традиційного індіанського човна куріара. До самого Анхеля доведеться йти пішки.
  2. Інший спосіб — обліт водоспаду та природного парку на літаку або вертольоті. Виліт відбувається з аеропорту Канайма і можливий лише за умови гарної погоди. Перевага такого способу — запаморочливий краєвид і можливість добре роздивитися водоспад і гори з висоти пташиного польоту. Однак так втрачаєте можливість безпосередньо «доторкнутися» до водоспаду, стоячи біля його підніжжя.

Тревел-блогер Валерій Савченко вказує, що на шляху до Анхеля потрібно витратити вісім годин ходу по воді, після чого дві години пройти пішки. Але воно того варте: Анхель утричі вищий за Empire State Building і в 15 разів вищий за свого ніагарського побратима.

Як правило, туроператори не обмежуються пропозиціями щодо відвідування тільки Анхеля, запрошуючи туристів заодно відвідати дельту річки Оріноко. Добиратися до Венесуели доведеться літаком. Вартість такої екскурсії може досягати $2000 (понад 800 тис. тенге).

У природі багато чудес. Серед них — Анхель і Бурхан-Булак. Можна відвідати найвищий водоспад на планеті, пролетівши для цього півсвіту, а можна помилуватися не менш красивим водоспадом, не виїжджаючи з рідної країни.

Позначки:, , , , ,
close