Модульне орігамі для початківців: поради та покроковий опис схеми

Модульне орігамі — техніка, за допомогою якої виготовляють об’ємні фігурки з паперу. Освоїти техніку покроково нескладно, якщо почати з правильного складання окремих модулів. Як їх робити, пояснили автори книжок про орігамі Марія Згурська, Гійом Дені, Світлана Владимирова.

Техніка модульного орігамі, поради щодо її опанування

Орігамі — традиційне японське мистецтво складання предметів, квітів і фігурок тварин із паперу. Авторка книги «Орігамі» Марія Згурська пише, що в Японії існували десятки варіантів церемоніального складання паперу. У країні існували школи етикету, в яких навчали складати папір різними способами, дотримуючись ритуалів і традицій. Поступово з храмового мистецтва орігамі перетворилося на розвагу.

Модульне орігамі засноване на складанні об’ємних фігур з однакових паперових частин. Для цього в процесі збирання фігурки використовують кілька аркушів паперу. Кожен аркуш складають у модуль за правилами класичного орігамі, а потім модулі з’єднують шляхом вкладання їх один в одного.

Модулі для орігамі-фігурок можна складати з будь-якого виду паперу, але краще вибрати спеціальний папір для орігамі. Гійом Дені в книзі «Орігамі. Велика ілюстрована енциклопедія» уточнює, що папір для орігамі з одного боку білий, а з іншого — кольоровий. На етапі навчання простіше і дешевше використовувати звичайний папір для принтера високої щільності (від 80 г/м³ і вище).

Щоб робота з папером була успішною, дотримуйтеся таких правил:

 1. Вибирайте папір такого розміру і форми, які необхідні для складання модуля.
 2. Вивчіть умовні позначення техніки орігамі.
 3. Виконуйте всі складки та згини ретельно й акуратно, використовуючи стійку та рівну поверхню.
 4. Фіксуйте складки та згини, проводячи по них нігтем.
 5. Поєднуйте правильно сторони та кути в кожному модулі, щоб отримати акуратний виріб.
 6. Виконуйте кожну робочу операцію в чіткій послідовності, не пропускаючи жодного етапу.
 7. Дотримуйтеся схеми зразка при визначенні напрямку, розміру вигину кута паперу, перевертання заготовки.
 8. Навчіться робити окремі модулі, потім освойте правила з’єднання модулів в одну фігуру.

Авторка книжки «Орігамі і кусудами» Світлана Владимирова вважає, що орігамі — ідеальний конструктор, для якого потрібна лише одна деталь — аркуш паперу. З одного аркуша можна зробити понад 1000 варіантів фігурок.

Початківці орігамісти без особливих зусиль зберуть з модулів будиночок, ананас, полуницю, квіточку, лисицю, сову, маленьких лебедів. Для цього потрібно правильно розрахувати кількість модулів, визначити їхнє забарвлення і з’єднати одним зі зручних способів. При цьому враховується форма і деталі об’ємної фігурки.

Покрокова інструкція складання модуля орігамі

Перед початком складання модулів підготуйте папір і різак. Для різання паперу можна використовувати звичайні ножиці, але зручніше застосовувати офісний різак і самовирівнювальний килимок. Для створення модулів знадобляться однакові прямокутники з паперу. Їхня кількість залежить від складності фігурки. Початківцям орігамістам краще проводити складання модулів з 1/16 аркуша. Модулі з 1/32 аркуша занадто мініатюрні для новачка.

Нарізку аркушів проводьте таким чином:

 1. Розділіть аркуш паперу А4 залежно від розміру модулів на 16 або 32 фрагменти. Якщо потрібно 16 частин, складайте аркуш горизонтально навпіл двічі, якщо 32 — тричі.
 2. Розгорніть аркуш і складіть його вдвічі по вертикалі (згин має залишитися з лівого боку). Зігніть удвічі по горизонталі 2 рази. Розгорніть заготовку і побачите лінії згинів, за якими потрібно вирізати прямокутники для модулів.
 3. Розріжте аркуш за згинами.

Можете розрізати аркуш паперу, згинаючи щоразу навпіл, поки не вийде 16 прямокутників.

Покрокова інструкція зі складання модуля:

 • Покладіть прямокутний аркуш паперу широким боком догори. Складіть навпіл уздовж по горизонталі.
 • Зігніть складений аркуш впоперек по вертикалі, щоб намітити лінію середини і розігніть назад.
 • Покладіть заготовку складеним краєм догори. Зігніть краї з обох боків до центральної осі, щоб у верхній частині вийшов трикутник.
 • Переверніть модуль на інший бік (загнуті кінчики виходять довшими).
 • Складіть правий і лівий куточки, перегнувши їх через великий трикутник.
 • Загорніть виступаючі прямокутні краї зліва і справа вгору по лінії основи.
 • Розігніть куточки і нижню частину. Знову складіть куточки по намічених лініях і підніміть нижню частину вгору.
 • Зігніть отриманий трикутник навпіл по центральній осі. Отримайте модуль із двома кишеньками і двома нижніми куточками.

Модулі з’єднуйте між собою за допомогою кишеньок. Трикутники з’єднують на довгі та короткі сторони. Варіанти з’єднань:

 1. Візьміть три модулі. Поставте два з них поруч довгими сторонами один до одного. Вставте 2 куточки в кишеньки третього елемента, що стоїть на коротких сторонах.
 2. Поставте два модулі на довгі сторони. Вставте 2 куточки одного трикутника в кишеньки другого.
 3. Поставте два елементи на короткі сторони. Вставте один трикутник куточками в кишеньки іншого.

Збирайте ланцюжки з готових модулів по 10 штук. Якщо з’єднувати одночасно більше елементів, ланцюжок виявиться неміцним. Зробити красиву саморобку з модулів, що розпадаються, буде складно.

Для охочих освоїти техніку модульного орігамі досить навчитися робити і збирати модулі. Вони використовуються як деталі конструктора і дають змогу виготовити цікаві об’ємні фігури з паперу своїми руками.

Позначки:, , , , , , , , ,
close