Кладофора куляста: утримання в акваріумі та розмноження

Кладофора куляста: утримання в акваріумі та розмноження - Ветеринар

Кладофора куляста — популярна у світі акваріумістики рослина, яка приваблює любителів домашніх штучних ставків власною незвичайною формою. Ще, це досить невибагливий представник флори, хоча і вимагає дотримання деяких правил утримання.

Кладофора куляста: утримання в акваріумі та розмноження - Ветеринар

Опис рослини

У природі культура росте в Євразії, її часто можна зустріти на островах, розміщених біля материка. У природних умовах рослина любить розвиватися в прохолодних водоймах з ослабленою течією. Найбільш густі екземпляри можна помітити в озерах на японському острові Хоккайдо і на півночі Ісландії.

Ця рослина являє собою тип водоростей, який за деяких умов здатний набувати форми кулі. Це не вища водна рослина і не мох, хоча для простоти складу іноді її і називають акваріумним мохом.

Сформована куля має міцну структуру та ідеально круглий силует. Загалом подібне явище утворюється завдяки з’єднанню кількох екземплярів кладофори. Рослини сплітаються і створюють кулясту фігуру.

Поверхня кульки виглядає як мох яскраво-зеленого або темно-зеленого забарвлення. Якщо зустрічається коричневий або жовтуватий осад, то можна висловити припущення, що культура міститься в поганих умовах.

Усередині куля теж зелена. Рослини, з яких вона складена, мають радіальний напрямок, що створює основу конструкції. Шар, що знаходиться всередині, містить хлоропласти, які перебувають у стані спокою. Якщо кулю розділити, то хлоропласти приймуть активний стан. У куль, сформованих старими рослинами, внутрішня частина абсолютно пустотіла.

Культура, як і решта представників нижчих водоростей, не має коренів, і завдяки цьому за життям кульки досить цікаво спостерігати. Так, добовий цикл поділяється на два етапи: вранці мох розміщується на дні, а вдень і ввечері спливає на поверхню. Спостереження за процесом дає можливість акваріумісту захоплюватися красою природного явища. Цю характерність можна пояснити тим, що в моховитому верхньому шарі збирається багато кисневих бульбашок, які змушують рослину спливати. На поверхні бульбашки зникають, і кулька знову повертається на дно.

У діаметрі одна така фігура зазвичай дорівнює 8-12 см. Розвиток і час росту визначається водною температурою.

Рослина активно розвивається як у натуральному ставку, так і в домашньому акваріумі.

Умови для вирощування

В основному, акваріумісти не люблять вирощувати нижчі водорості — вони забруднюють ємність і можуть негативно впливати на здоров’я риб. Але особливість кладофори полягає в тому, що вона має зворотні властивості. Сформована кулька здатна чистити воду і збагачувати її киснем. До того ж виглядає таке цікаве явище в акваріумі досить оригінально в плані естетики.

Але для справжнього розвитку цього біологічного фільтра слід дотримуватися кількох правил утримання. Насамперед подивіться дуже уважно на показники води. Культура буде добре рости за кислотності 4-6, жорсткості до 7 одиниць і за температури 22 градуси. Якщо температура збільшується, то куля починає погано і нерівномірно розростатися, змінюватися. Побачивши подібне явище, потрібно на місяць зменшити температуру води — після цього часу кулька повернеться до минулої акуратної форми.

Крім того, рослина любить розвиватися в чистій воді, тому щотижня необхідно робити підміну 1/3 об’єму акваріума. Обов’язково необхідно оснащувати резервуар зовнішнім або внутрішнім фільтром.

Небажано при вирощуванні культури допускати безмірно яскраве освітлення, оскільки це загрожує накопиченням кисневих бульбашок. Прилади освітлення повинні освітлювати акваріум помірним, стриманим світлом.

Правильний догляд

Якщо акваріуміст помітив, що куля вкрилася темно-бурим нальотом, то можна висловити припущення, що вона потребує полоскання. Вимити кладофору можна в прохолодній воді, а потім трохи віджати воду. Ця процедура здатна повернути рослині красивий насичений зелений колір.

Якщо водорість набула іншої форми, то її іноді перекочують, щоб вона знову стала кулястою. Деякі акваріумісти виготовляють з рослини килими для акваріумів, обрізаючи їх і додаючи фігурі необхідну форму. Для цього мох розділяють і придавлюють кожну частину так, щоб вона стала плоскою.

Після чого отримані половинки фіксують на каменях або ґрунті волосінню.

Іноді рослина так сильно розростається, що необхідне проріджування. Щоб усунути зайві екземпляри, їх прибирають механічно. Також для підтримування потрібної кількості в акваріум підсаджують креветок.

Під час догляду за рослиною важливо стежити за її станом, іноді він вказує на проблеми в утриманні всього акваріумного світу. Насторожити мають такі ознаки.

  • Кулька втратила яскравість. Це може вказувати на порушення показників води або на надлишок освітлення.
  • Утворення світлих або жовтих волокон з однієї частини говорить про недостатню течію. У подібній ситуації рослину перевертають.
  • Деформація свідчить про збільшення температури. Також до цього призводить розростання. Вирішити проблему допоможе видалення залишків і контроль роботи зовнішнього водяного термостата.
  • Чорні плями або мимовільний розпад вказує на гнильний процес або загибель рослини. За допомогою здорових волокон можна знову відновити колонію.

Сумісність

Кладофора вважається не тільки природним фільтром для акваріума, а й джерелом корисних речовин для акваріумних мешканців. Наприклад, цією водорістю люблять ласувати креветки, тому їх часто вирощують у мінімальній кількості в одній ємності з представленою культурою. Можна поселити кулю у відсадник з мальками: на волокнах скупчуються інфузорії, які можуть стати повноцінною їжею для дитинчат.

Вибираючи сусідство, врахуйте, що кладофора не буде нормально розвиватися в теплій воді, а це означає, що і її потенційні сусіди повинні будуть утримуватися при 22 градусах. Не найпозитивнішими сусідами стануть соми, раки, Золоті рибки. Ці істоти швидко обгризуть рослину.

Як розмножується?

Розводити мохи можна вегетативно двома методами:

  • природним шляхом;
  • штучним способом.

У природі кладофора розмножується під час температурного підвищення до 26 градусів. Процес виглядає як розпад кулястого моху на пару частин, з яких формуються свіжі колонії.

Штучне розмноження виглядає так:

  • спочатку акваріуміст збільшує температуру води на 2-3 градуси;
  • далі від кульки відокремлюють середніх розмірів фрагмент;
  • отриману частку висаджують в окремий контейнер.

Не потрібно очікувати своєчасного зростання від потенційної майбутньої кулі.

Річний приріст становить усього 10 мм, а при температурі до 20 градусів — 5 мм. Справжня кулька утворюється через 1-2 роки. Якщо акваріуміст терплячий і хоче стати господарем великої кулі з діаметром 20 см, йому потрібно буде чекати протягом 15 років.

Більшість акваріумістів не хочуть витрачати час на такий довгий процес, як розмноження кладофори, а вважають за краще купувати нові екземпляри в зоомагазинах. Рослина пропонується фактично в будь-якому відділі для тварин і коштує дуже дешево.

Про те, які виділяють особливості кладофори кулястої, дивіться в наступному відео.

Позначки:, , , , , ,
close