Голландський акваріум: схема посадки та догляд

Голландський акваріум: схема посадки та догляд - Ветеринар

Голландський акваріум — явний приклад незвичайного і нетрадиційного оформлення водойми в будинку. Його наповнення руйнує звичайні уявлення про те, яким має бути акваріумний світ. Основне місце в створенні акваріума в голландському стилі належить не представникам підводної фауни, а вельми різним рослинам. Ця стаття — про те, що собою являє голландський акваріум і як створити його власними руками.

Що це таке?

По суті, голландський акваріум являє собою штучно створений підводний садок, який складається з різноманітних видів рослин. Серед них можуть зустрічатися як загальновідомі різновиди водоростей, так і досить дорогі рідкісні представники акваріумної флори.

Необхідно зазначити, що в акваріумах цього типу зазвичай не утримують жодної водної живності. Якщо в резервуар все ж запускають рибок, черепах чи інших представників акваріумної фауни, то у вкрай невеликій і недостатній кількості.

Незважаючи на те, що сади під водою і клумби в голландському стилі мають досить природний вигляд, місцезнаходження кожної рослини від самого початку суворо визначено.

Важливу роль у гармонійності зеленої композиції відіграє детально продумана схема посадки рослин, до розробки якої приступають задовго до безпосереднього облаштування акваріума.

Отже, головними чинниками створення голландського акваріума вважаються такі:

 1. вибір, купівля і підготовка акваріума;
 2. підготовка плану (схеми) посадки рослин, вибір їх вибору;
 3. організація освітлення;
 4. вибір ґрунту;
 5. вибір і встановлення обладнання;
 6. робота з рослинністю — складання композиції, посадка.

Вибір акваріума

Один з найважливіших і найсерйозніших етапів на шляху до створення голландського акваріума пов’язаний з вибором відповідного резервуара. Фахівці запевняють, що його об’єм має становити не менше 200 літрів. Найкращим варіантом є ємності об’ємом близько 500 літрів.

Облаштування голландського акваріума в невеликій ємності складно назвати доцільним і правильним рішенням. Маленький резервуар з підводним садом в інтер’єрі житлової площі легко «загубиться», а рослинам у недалекому майбутньому стане тісно.

У підборі ємності оптимального розміру найпростіше орієнтуватися на просту ознаку — висота резервуару має бути приблизно втричі меншою за його ширину. Зі свого боку, ширина ємності в середньому має становити приблизно 60 сантиметрів.

Підготовка плану посадки рослин і їх вибір

План (схема) посадки водних рослин виконується на паперовому носії. Під час роботи потрібно брати до уваги пропорції і розміри ємності, висоту і діаметр рослин, особливості декоративних предметів.

Визначити основні робочі точки на плані можна так:

 • розділити площу акваріума на 3 однакові частини за шириною і висотою;
 • підкреслити 4 точки в середині ємності, що з’явилися в результаті перетину горизонтальних і вертикальних ліній.

Перша пара точок на передньому плані — це місця, на які необхідно дивитися під час посадки і розміщення невисоких рослин. Інша пара точок біля задньої стінки акваріума, зі свого боку, вважається орієнтиром під час розміщення високих або довгих рослин, що в’ються.

А ще на плані можна накреслити точки, де розташовуватимуться головні акценти. Це можуть бути рослини з оригінальним забарвленням, формою листя або квітами, що розпускаються під водою. Таку рослинність має бути добре видно під час огляду акваріума, тому потрібно завчасно потурбуватися про те, щоб її нічого не загороджувало.

Центр резервуара залишають порожнім. Це дає можливість забезпечити кращий огляд рослинності з кожного боку.

Асортимент рослин для голландського акваріума досить великий. Як допустимі варіанти тут можна навести такі варіанти:

 • папороті;
 • мохи (яванський, риккардія, річчія);
 • криптокорина;
 • латаття;
 • кабомба водна;
 • апоногетон;
 • кубинський кушир.

Освітлення

Акваріуми-травники вимагають хорошого і рясного світла. Тривалість світлового дня для водних рослин має становити не менше 10-12 годин.

У разі нестачі світла застосовують додаткові джерела освітлення, світлодіодне досвічування або відбивачі.

Ґрунт

Як ґрунт дозволяється застосовувати грубозернистий пісок річковий або маленький гравій з негострими краями. Перед його укладанням рекомендується заздалегідь розташувати на дні живильну підкладку . Надалі вона допоможе більш активному росту і розвитку рослин.

Обладнання

Щоб зелені мешканці голландського акваріума добре себе відчували і повністю розвивалися, для них потрібно створити затишні умови існування. Важливу роль тут відіграє спеціальне обладнання, що підтримує біологічну рівновагу в резервуарі.

Тех. оснащення голландського акваріума передбачає встановлення таких приладів:

 • фільтраційне обладнання;
 • компресор;
 • систему додаткової подачі вуглекислого газу;
 • обігрівач, що підтримує температуру на рівні +25°C.

Робота з рослинністю

Висадку високих рослин виконують по лінії, що йде вздовж задньої стінки резервуара. Низькі екземпляри розміщують на передньому плані.

Дозволяється комбінування рослин у великих групах. Це дасть можливість домогтися найбільшої натуральності підводного саду.

Не можна в жодному разі дотримуватися симетрії і «дзеркального» розташування рослин. Розміщення посадок таким чином повністю позбавляє підводний сад гармонійності, природності, природної натуральності.

Досить ефектний вигляд мають групові посадки, в яких рослини контрастують між собою.

Це можуть бути конфігурації рослин з бордовим і смарагдовим листям, з красивим і пластинчастим листям, з укороченими прямими і сильно кучерявими пагонами.

Необхідні рекомендації з оформлення

Самостійне виготовлення ландшафту під водою голландського акваріума також враховує застосування супутніх елементів декору. Це можуть бути камені, корчі, штучні гроти і печери, раковини і корали. Але їх не можна застосовувати у великих кількостях, наповнюючи весь нерозділений простір.

Потрібно брати до уваги, що декоративні предмети мають поєднуватися за стильовим виконанням. Так, пластмасовий декор може виглядати безглуздим і зайвим на тлі натуральних морських раковин і коралів.

Плануючи запуск рибок у підготовлений голландський акваріум, потрібно заздалегідь ознайомитися з їхніми характеристиками. У підводному саду не рекомендується утримувати риб, схильних до поїдання акваріумної рослинності. Крім того, певні види риб мають звичку ритися в ґрунті, розкопуючи його біля коріння рослин. Представників подібних видів утримувати в голландському акваріумі не можна.

Доглядати за підводним садком дуже легко, але важливо виконувати всі заходи, які для цього необхідні постійно. Так, щотижня необхідно виконувати заміну 1/10 частини старої води в акваріумі на свіжу. Сміття, що накопичується на дні, відмерлі та загиблі частини рослин потрібно вчасно видаляти. А ще постійно необхідно чистити стінки резервуара від водоростей, що розростаються при тривалому світловому дні.

Слід контролювати і працездатність обладнання. Фільтри потрібно вчасно чистити від засмічень. Плюс до всього, важливо стежити за функціонуванням системи подачі вуглекислого газу.

Позначки:, , , , ,
close